Aylardır, dünyanın dört bir yanındaki telekom şirketleri, Huawei ile ne yapmaları gerektiği konusunda mücadele ediyor. ABD, ulusal güvenlik kaygılarını öne sürerek şirketi ülkedeki telekom ağlarından etkili bir şekilde kilitledi. Ancak dünyanın geri kalanı Huawei’nin bir tehdit olduğuna emin gibi. ABD’li uzmanların çoğu, Huawei’nin Çin hükümetine maruz kalmasının kendi içinde tehlikeli olduğunu düşünüyor, ancak zaman geçtikçe ulusal bölünmenin göz ardı edilmesi zorlaşıyor.

AB’nin Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Başkanı Houlin Zho, Cenevre’de yaptığı konuşmada, “Eğer hatalarını görürseniz, Huawei’yi suçlayabilir ve ceza ödetebilirsiniz. Fakat onları kara listeye alacak bir şeyiniz yoksa, yapılan şey hiç de adil değil”  dedi.

Zhao Çin’de doğdu ve Birleşmiş Milletler telekom birliğine geçmeden önce hükümetin Posta ve Telekomünikasyon Bakanlığı’nda çalıştı.

ABD yetkilileri, tüm Çinli şirketlerin potansiyel olarak şüpheli olduğu konusunda ısrar ediyor. DHS’nin siber güvenlik ve altyapı şefi Chris Krebs, asıl endişenin, sevk edilen belirli üründen ziyade menşei ülkesinin yasal rejimi olduğunu söyledi.

Krebs, “Odak noktamız menşei ülke veya şirket değil, o ürünün potansiyel olarak tabi olduğu hukuk rejimi.” dedi. Aynı mantık, diğer Çinli şirketler veya Kaspersky Lab’ın antivirüs yazılımı için de geçerli olabilir.

Paylaş