Geçtiğimiz aylarda bir konferansta robot işçi istihdamı hakkında açıklama yapan Microsoft kurucusu Bill Gates, devletlerin tıpkı normal işçilerden olduğu gibi normal işçilerden de vergi alması gerektiğini; aksi takdirde şirketlerin gerekmeyen pozisyonlarda bile insan gücü yerine robot işçileri tercih edebileceğini ve bu durumun işsizliğe yol açabileceğini söylemişti.

Ayrıca Okuyun: LG’nin Robotları Güney Kore’nin En Büyük Havaalanında Göreve Başladı

Gates’in bu açıklaması uzun süredir tartışılırken robot işçilerle ilgili ilk vergi düzenlemesi yapan ülke Güney Kore oldu. Robotlaşmanın en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Güney Kore, yeni vergi düzenlemesiyle birlikte 2019 itibariyle robot işçiler için de vergi alacak.

Ayrıca robot işçiler için yapılan vergi düzenlemesiyle birlikte Güney Kore’de fabrikalar için uygulanan %3 – %7 seviyesindeki vergi indiriminin %2’ye indirilmesi bekleniyor.

Güney Kore’de yapılan bu düzenlemeyle birlikte fabrikaların üretimde kritik değişiklikler yapılmadıkça insan işçiler yerine robot işçiler tercih edilmeyeceği, böylelikle de üretimde insan istihdamının azalmayacağı düşünülüyor.


Haber Görseli: LG’nin Güney Kore’deki bir havaalanında hizmete sunduğu akıllı robotları