Dünyanın en büyük GIF platformu GIPHY, açıkladığı raporda günlük 100 milyon aktif ziyaretçiye ulaştıklarını açıkladı.

Sosyal medya platformlarına entegre olmasıyla popülaritesi artan GIF’ler, düşündüğünüzden çok daha fazla ilgi görüyor. Rapora göre günde 1 milyardan fazla GIF’in yüklendiği GIPHY, günlük 100 milyon aktif kullanıcıya ve yine günlük 2 milyon saat izlenme süresine sahip.

giphy-stats

Dünyanın ilk GIF arama motoru ve GIF API’ına sahip olan platform bunların Facebook Meseenger, Twitter, Google GBoard, Microsoft Outlook, iMessage, Tinder, Bumble, Whisper, Telegram, Viber ve daha birçok uygulamaya entegre edilmesiyle bu rakamlara ulaşmayı başardı. Yani bir başka deyişle platform, servisi ayağımıza getirerek ilgiyi üzerine toplamayı başardı.

giphy_2

Tüm bunların yanında platformun aralarında Saturday Night Live, South Park Stüdyoları, MTV, The Late Show with Stephen Colbert gibi dünyaca popüler şovların da bulunduğu binlerce içerik üretici partner de platformda yer alıyor. Böylece orijinal içerik sürekli yenilenerek platformdaki yerini alıyor.

giphy-bas%cc%a7kanlik

Bu içerikler ayrıca dünyaca popüler etkinliklerde canlı olarak oluşturularak da GIPHY’deki yerini alabiliyor hatta bu yılki ABD başkanlık yarışındaki etkinlikleri resmi partner olarak takip ediyor ve yayınlıyor. Platformun yayınladığı etkinlikler arasında;

GIPHY, GIF’lerden sanat yapan popüler içerik üreticilerinin hayallerini gerçekleştirerek bu yıl bir sanat galerisinde ‘GIF Galerisi’ bile açtı. Yani GIF’ler sanat eseri de oldu. Bu galeride aralarında 300 milyondan fazla izlenmeye sahip Denyse Mitterhoffer ve 330 milyondan fazla izlenmeye sahip G1ft3d‘ın da bulunduğu 25 içerik üreticinin eserleri sergilendi. Loop Dreams isimli sergiyi binlerce kişi ziyaret etti.

giphy_loop-dreams

Nisan ayında kendi stüdyosunu açan GIPHY; burada Nike, McDonalds, Converse, Nestle, Toyota, FOX, Paramount ve Red Bull gibi müşterilerine özel GIF’ler yapıyor. Burada içerikler şirketin kendi sanatçıları ve platformun popüler sanatçıları tarafından üretiliyor. Bu GIF’lerin üretimi için video, illüstrasyon, stop motion, 3D animasyon hatta kukla bile kullanılıyor.

giphy-stu%cc%88dyolari

Son olarak 75 milyon dolar yatırım ile yatırımcılarının arasına GV’nin (önceki adı ile Google Ventures) de katıldığı GIPHY’nin henüz ortalıktan kaybolmaya niyeti yok.

 

Paylaş