GTA 5’te Sular Durulmuyor

21 Haziran 2017
39 Görüntülenme

Oyunun mod geliştirme aracı OpenIV, Rockstar Games’i bünyesinde barındıran Take-Two şirketi tarafından mahkeme kararınca kapattırıldı. Hal böyle olunca Grand Theft Auto V oyuncuları tepkilerini beklenmeyen bir şekilde gösterdi.

Kim buTake-Two?

Take-two interactive softwere şirketi, Amerikan uluslar arası video oyunu yapımcısı ve dağıtıcısıdır. Kuruluşu 1993 yılında Amerika’nın New York şehrinde olan şirket aynı zamanda Take-two, 2K Games’i ve Rockstar Games’i bünyesinde barındırır.

Geçtiğimiz dönemde Take-Two, oyun geliştiricisi programı olan OpenIV konusunu mahkemeye taşımıştı. Max Payne 3, Grand Theft Auto V, IV, Episodes From Liberty City gibi oyunlar için mod geliştirmeye ve yüklemeye yarayan OpenIV, Take-two tarafından güvensiz bulunmuştu. Sorunu halledemeyen şirket oyunun güvenliğini gerekçe göstererek OpenIV konusunu mahkemeye taşıdı. Bu mahkemenin sonucunda ise alınan karar OpenIV programının ve oyuna eklenen modların yasadışı bulunması akabinde yayından kaldırılmasıydı.

Daha sonrasında OpenIV programının oyun içi güncellemeleri durduruldu ve programın tüm sunucuları kapatıldı, bu süreçten sonra Grand Theft Auto V için mod yüklenemedi.

GTA serisi herkesin en çok Vice City’den bildiği üzere modlarla ayakta duran bir seriydi ve buna rağmen mod sistemi kaldırıldı. Oyuncuları çok mutsuz eden bu hareketin üzerine oyuncular, oyunun pazarlandığı Steam sistemine girerek verdikleri iyi notları olumsuza çevirdi. Yıllardır Steam listesinde olumlu yorumlara sahip olan GTA 5 şuan girildiğinde “Son Derece Olumsuz” yorumlara sahip. Ayrıca bu konuyla alakası olup olmadığı bilinmese de bu olaydan sonra şirketin hisse senetlerinde de yüzde 1 ila 1.35 arası düşüş meydana geldi. Oyunun steam satışlarını da azaltan bu gelişme karşısında Take-Two’nun ne yapacağı tam olarak bilinmese de geri adım atacağına pek ihtimal verilmiyor. Bunun yerine oyuncularını memnun etme amacıyla kendi mod geliştirme araçlarını sunabilir. Oyuncuların bu hamlesi ne kadar başarılı olur orası şuan için bilinmese de oyun şirketlerinin gözünü korkutup, oyuncularının isteklerine daha çok önem vermelerine büyük ölçüde katkı sağlayabilir. Zira bu protesto başarılı olursa, oyuncuların her oyun için memnuniyetsizliklerinde bu tip protestolara kalkışmasına olası gözüyle bakılıyor.

İlginizi çekebilir

Apple, bazı MacBook’ların bataryalarını ücretsiz değiştirecek
Donanım
18 okunma
Donanım
18 okunma

Apple, bazı MacBook’ların bataryalarını ücretsiz değiştirecek

Haber Merkezi - 21 Nisan 2018

Apple, bazı MacBook Pro’larda batarya sorun keşfettiklerini açıkladı. Cupertinolu şirket, sorunun meydana geldiği bilgisayarlardaki bataryaları ücretsiz olarak değiştirecek. Apple, sınırlı…

Microsoft artık Windows’lu akıllı telefonları satmıyor
Mobil
183 okunma
Mobil
183 okunma

Microsoft artık Windows’lu akıllı telefonları satmıyor

Mert Yamak - 20 Nisan 2018

Microsoft'un geliştirmek için yoğun çaba harcadığı ancak uygulama yetersizliği başta olmak üzere çeşitli sıkıntılar nedeniyle devam ettiremediği mobil işletim sistemi…

Stokları tükenen Honor 7X ve Honor 9 Lite yeniden satışa çıktı!
Mobil
215 okunma
Mobil
215 okunma

Stokları tükenen Honor 7X ve Honor 9 Lite yeniden satışa çıktı!

Mert Yamak - 20 Nisan 2018

Bir süre önce Honor 7X ve Honor 9 Lite modelleriyle Türk akıllı telefon pazarına giriş yapan Huawei'nin alt şirketi Honor,…

Yorum yap