Oyunun mod geliştirme aracı OpenIV, Rockstar Games’i bünyesinde barındıran Take-Two şirketi tarafından mahkeme kararınca kapattırıldı. Hal böyle olunca Grand Theft Auto V oyuncuları tepkilerini beklenmeyen bir şekilde gösterdi.

Kim buTake-Two?

Take-two interactive softwere şirketi, Amerikan uluslar arası video oyunu yapımcısı ve dağıtıcısıdır. Kuruluşu 1993 yılında Amerika’nın New York şehrinde olan şirket aynı zamanda Take-two, 2K Games’i ve Rockstar Games’i bünyesinde barındırır.

Geçtiğimiz dönemde Take-Two, oyun geliştiricisi programı olan OpenIV konusunu mahkemeye taşımıştı. Max Payne 3, Grand Theft Auto V, IV, Episodes From Liberty City gibi oyunlar için mod geliştirmeye ve yüklemeye yarayan OpenIV, Take-two tarafından güvensiz bulunmuştu. Sorunu halledemeyen şirket oyunun güvenliğini gerekçe göstererek OpenIV konusunu mahkemeye taşıdı. Bu mahkemenin sonucunda ise alınan karar OpenIV programının ve oyuna eklenen modların yasadışı bulunması akabinde yayından kaldırılmasıydı.

Daha sonrasında OpenIV programının oyun içi güncellemeleri durduruldu ve programın tüm sunucuları kapatıldı, bu süreçten sonra Grand Theft Auto V için mod yüklenemedi.

GTA serisi herkesin en çok Vice City’den bildiği üzere modlarla ayakta duran bir seriydi ve buna rağmen mod sistemi kaldırıldı. Oyuncuları çok mutsuz eden bu hareketin üzerine oyuncular, oyunun pazarlandığı Steam sistemine girerek verdikleri iyi notları olumsuza çevirdi. Yıllardır Steam listesinde olumlu yorumlara sahip olan GTA 5 şuan girildiğinde “Son Derece Olumsuz” yorumlara sahip. Ayrıca bu konuyla alakası olup olmadığı bilinmese de bu olaydan sonra şirketin hisse senetlerinde de yüzde 1 ila 1.35 arası düşüş meydana geldi. Oyunun steam satışlarını da azaltan bu gelişme karşısında Take-Two’nun ne yapacağı tam olarak bilinmese de geri adım atacağına pek ihtimal verilmiyor. Bunun yerine oyuncularını memnun etme amacıyla kendi mod geliştirme araçlarını sunabilir. Oyuncuların bu hamlesi ne kadar başarılı olur orası şuan için bilinmese de oyun şirketlerinin gözünü korkutup, oyuncularının isteklerine daha çok önem vermelerine büyük ölçüde katkı sağlayabilir. Zira bu protesto başarılı olursa, oyuncuların her oyun için memnuniyetsizliklerinde bu tip protestolara kalkışmasına olası gözüyle bakılıyor.

Paylaş