Şimdiye kadar birçok sanatçının eserlerinde kullandığı Google Street View, bu kez yapay zekanın sanat malzemesi oldu. Teknoloji devi böylece yapay zekalara sanat yapmanın öğretilmesi tartışmalarına da yeni bir boyut kazandırdı.

Google, bu çalışmayı güzellik gibi konseptlerin yapay zekaya öğretilebilirliğini görmek için başlattı. Bu süreçte yapay zekanın profesyonel fotoğrafçıların çalışma sistemlerini taklit etmesi sağlandı. Panorama manzaraları gözden geçiren yapay zeka bulabildiği en güzel kompozisyonları arıyor. Daha sonra bulduğu bu kareleri profesyonel bir fotoğrafçı gibi düzenliyor. Düzenlemeler arasında kesme, HDR efekt uygulama, dramatik ışık ekleme ve içeriğe duyarlı ışık düzeltmeleri gibi işlemler yer alıyor.

Tüm bu düzenlemeler sadece bu Google’ın yapay zekası için değil aynı zamanda medya düzenleme programları için de büyük potansiyel taşıyor. İçeriğe duyarlı ışık düzeltmesi bu düzenlemeler arasında fotoğrafçıları en çok heyecanlandıranı olabilir. Çünkü yapay zekanın fotoğrafın içeriğini algılayabilmesi fotoğraf düzenleme uygulamarında yapılan işlemleri kısaltyor. Bu da işin en çok zaman alan kısımlarından birinin kolaylaşması anlamına geliyor. Önümüzdeki dönemlerde bu tarz uygulamaların standart fotoğraf yazılımlarına eklendiğindiğini görebiliriz.

Yaklaşık 40 bin panorama arasından yapay zekanın seçerek düzenlediği fotoğraflar aşağıdaki gibi.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here