Google, trafik kazalarında hayat kurtaracak Personal Safety adlı bir Android uygulaması üzerinde çalışıyor.

Apple Watch’ın düşme tespiti, hayat kurtarıcı olarak çoktan kredilendirildi ve şimdi Google, bu tür bir düşünceyi araç güvenliği için uyguluyor. XDA Developers’a göre, Google “araba çarpma tespiti” özellikli bir Personal Safety uygulaması üzerinde çalışıyor. İvmeölçer ve hatta mikrofon dahil olmak üzere çeşitli sensörlerin yardımıyla, Pixel telefonlar bir kaza tespit etmeye çalışacak. Biri meydana gelirse, telefon yüksek sesle bir alarm çalacak ve cevap gelmezse, otomatik olarak polisi arayacak. Aynı zamanda ABD’deki acil durum servislerine konumunuzu bildirecek.

Uygulamanın tek kötü yanı ilk olarak sadece Pixel akıllı telefonlar için ABD’de kullanılacak olması. Daha sonra Türkiye gibi diğer ülkelere gelecek mi belli değil.

XDA Developers, uygulamanın çeşitli ekran görüntülerini yakalamayı başardı. Bu görüntülere dayanarak, insanlar iyi olduklarını onaylamak ve acil durum çağrısının yapılmasını önlemek için tespit edilen bir kazanın ardından birden fazla fırsata sahip olacak. Demo görünüşte 911 sürecini başlatmadan önce iki kez cevap istiyor.

Peki, tüm bunlar nasıl çalışıyor? Google, uygulamanın bir kaza olup olmadığını anlamak için Piksel’in konumu, hareket sensörleri ve mikrofondan “ortam sesi” kullandığını söylüyor. Ancak şirket aynı zamanda “yüksek etkili faaliyetlerin araba kazası tespitini etkinleştirebileceği” konusunda da uyardı. Bu nedenle yapmanız gerekenler olabilir.

Paylaş