Bulut teknolojisiyle çalışacak olan sistem Kasım 2019’dan itibaren Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarında satışa çıkacak. Google, Stadia hizmete girdiğinde platformda en az 30 oyun olacağını söylüyor.

Bethesda, EA, Rockstar Games, Sega, Square Enix, Warner Bros ve Ubisoft, Google ile anlaşma sağlamış durumda. Activision Blizzard ve Fortnite’ın yapımcısı Epic Games ise Stadia ile henüz anlaşma sağlamadı.

Stadia ile oyuncular TV, bilgisayar, tablet veya akıllı telefonlarından oyunlara erişim sağlayabiliyor. Stadia’da oyunlar buluttan yayınlayacak. Servis oyunları HDR ve  4K çözünürlükte sunabilecek.

YouTube’ta Assassin Creed Odyssey’i oynayan birini izlerken, “şimdi oyna” düğmesine tıklayarak, kendi oyununuza başlayabileceksiniz. Bulut tabanlı çalışan oyun servisinde, indirme, yükleme, güncelleme ve yama gibi işlemlere de gerek kalmayacak.

Stadia kontrolör, Google’ın veri merkezine Wi-Fi üzerinden doğrudan bir bağlantı kurabiliyor. Kontrolör üzerinde görüntü yakalama, kaydetme, 4K çözünürlükte oyun paylaşma, Google Asistan düğmesi ve dahili mikrofon yer alıyor.

Kasım ayında Stadia servisine erişmenin tek yolu ‘Başlangıç paketi’ni satın almak. Bu paketin bedeli 129 dolar olarak belirlendi. Aylık abonelik alan kullanıcılar, Stadia Pro’daki oyunlara erişim sağlayabilecek. Ancak tüm oyunlar aylık 9,99 dolarlık aboneliğe dahil değil. Yeni çıkan oyunlara erişim için ayrıca ödeme yapılması gerekecek. 2020’den itibaren Stadia kumandaları da ayrıca satışa çıkacak ve fiyatı 75 dolar olacak.

Paylaş