Google Street View ile oldukça ilginç yerlere gidebiliyor, neredeyse her sokağı bilgisayarımız ve akıllı telefonumuz ile gezebiliyoruz. Bir çok tarihi mekanın yanında önemli yapıların içini gezebildiğimiz uygulamaya son olarak ta Uluslar Arası Uzay İstasyonu (ISS) eklendi.

Artık, uzaya gidebilir ve Uluslar Arası Uzay İstasyonunun içini ayrıntılı bir biçimde 360 derece görebilirsiniz.

Uzay istasyonun yeni görüntüleri astronotlar tarafından sağlanıyor ve bu ekibe Dış Uzay Görünümü  adı verildi. Ekibe Google’la çalışan Thomas Pesquet de dahil.

Thomas Pesquet çalışmayı şu şekilde anlattı;

Uzayda yaşamanın ve çalışmanın getirdiği belirli kısıtlamalar nedeniyle Sokak Görünümü bilgilerini Google’ın her zamanki yöntemlerini kullanarak toplamak mümkün değildi. Bunun yerine Sokak Görünümü ekibi ISS’te bulunan DSLR kameralar ve ekipmanları kullanarak görselleri toplamak için kütle çekimden bağımsız bir yöntem tasarlamak üzere Teksas Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde ve Alabama Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde NASA ile çalıştı. Sonrasında, uzaydaki hareketsiz fotoğrafları topladım, bunlar Dünya’ya gönderildiler ve ISS’in 360 derecelik panoramik bir görüntüsünü elde etmek için birleştirildiler. (Avrupa Uzay Ajansı Astronotu Thomas Pesquet’in blogundan) 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here