Google, Snapchat’i 30 Milyar Dolara Satın Almak İstiyor

Snapchat’in hayatımıza girdiği ilk günlerde Instagram ve WhatsApp gibi dev sosyal platformların sahibi olan Facebook, Snapchat’i 3 milyar dolar karşılığında satın almak istemiş ancak Snapchat, Facebook’un bu teklifini geri çevirmişti.

Snapchat, bu teklifin üzerinden yıllar geçmesiyle birlikte değerini ciddi anlamda arttırarak dünyanın en büyük şirketleri arasına adını yazdırdı ancak bu durumdan pek de hoşnut olmayan Facebook, Snapchat’in gerilemesi ve kullanıcılarını kaybetmesi için kanıtlanamasa da bazı yöntemlere başvurarak Snapchat’in birçok özelliğini kendi platformlarına getirdi. Özellikle Instagram’a gelen “Hikayeler” özelliği bu yöntemlerin başını çekerek Snapchat hisselerinin değer kaybetmesine neden oldu.

Snapchat ve Facebook arasında yaşanan tatsız olaylar resmi olarak açıklanmasa da bir şekilde devam ederken Google’ın Snapchat’i satın almak istediği tekrar gündeme geldi. Raporda belirtilene göre Google, geçtiğimiz yıl Snapchat’i satın almak için 30 milyar dolar teklif sunmuş ancak Snapchat, Google’dan gelen bu teklifi reddetmişti. Şimdi ise raporda yer verilen bilgilere göre Google, geçtiğimiz yıl Snapchat’e sunduğu 30 milyar dolarlık teklifinde hala ısrar ederek Snapchat’i satın almak istiyor.

Üstelik bu kez Snapchat için de durum farklı. Ne olursa olsun kendini büyük balıklara yem etmeyen Snapchat, geçtiğimiz yıl reddettiği Google’dan gelen 30 milyar dolarlık teklifi tekrar düşünmeye başladı. Snap Inc. çalışanları ve Google çalışanları, resmi yollarla olmasa da birbirleriyle sık sık bu konuyla ilgili görüşüyor. Analistlere göre Snapchat, Google’ın 30 milyar dolarlık teklifini kabul edecek.

Her ne kadar ekonomi yayınları Google’ın Snapchat’i satın almasını gündemine taşısa da iki şirketten de resmi bir açıklama gelmiş değil. Önümüzdeki günlerde şirketlerden gelmesi beklenen doğrulama ya da ihtarname ile Google ve Snapchat arasında nelerin olup bittiğini hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here