Android kullanıcılarına Google Play Store hakkında iyi haberler verildi. Android, her ay Google mobil işletim sistemini kullanan milyarlarca insanın bulunduğu, dünyanın en çok kullanılan yazılım parçalarından biri. Devasa Android kullanıcı tabanı, Google Play Store’daki uygulamalar aracılığıyla yayılan bir dizi kötü amaçlı yazılımlar yüzünden bazı yüksek profilli güvenlik tehditlerine maruz kaldı.

Muhtemelen en yüksek profil tehdidi, Google Play Store’daki 40’ın üzerinde uygulama aracılığıyla 36,5 milyon Android cihazına bulaşan Judy kötü amaçlı yazılımdı.

Ancak Android hayranlarına, kötü amaçlı yazılımlarla dolu uygulamalara karşı verilen mücadelede bazı olumlu haberler de iletildi. Google, 2018’de kötü uygulamalara ve kötü niyetli geliştiricilere yönelik çabalarını artırdıklarını açıkladı.

Google, teknolojilerini ve sistemlerini iyileştirmek için çalıştıklarını açıkladı. Bu, Google Play Store için reddedilen başvurular sayısının yüzde 55’ten daha fazla artmasına neden oldu.

Yüklenen uygulamaların zarar görmesini önlemek için her gün kullanıcıların cihazlarındaki 50 milyardan fazla uygulamanın Google Play Protect aracılığıyla tarandığı eklendi.

Kötü amaçlı uygulamaları tanımlamak ve Google Play Protect’e girmekten kaçınmanın yanı sıra, cihazınıza yüklenen uygulamaların zararlı şekilde davranmadığından emin olmak için artık her gün 50 milyardan fazla uygulama taranıyor. Bu tür bir koruma ile, Google Play’deki uygulamaların, bir kullanıcının cihazına diğer kaynaklardan gelen Android uygulamalarından zarar verme olasılığı sekiz kat daha az.

Paylaş