Google Pixel kullanıcılarının %75’i yeni Android 9.0’a geçti

15 Ekim 2018
1168 Görüntülenme

Google’ın açık kaynaklı mobil işletim sistemi Android, bugüne kadar geç yayınlanan yazılım güncellemeleri ve akıllı telefonlar için verilen güncelleme desteğinin birkaç yıl içinde kesilmesi, hatta bazı markalarda hiç yazılım güncellemesi verilmemesiyle anılıyordu.

Google’ın ilk etapta iş ortaklarıyla geliştirdiği Nexus cihazlarda, ardından da kendi markasını yarattığı Pixel serisi cihazlarda bu algıyı kırmasıyla birlikte Google markasını taşıyan cihazlarda aslında kullanıcıların hızlı bir şekilde yeni sürüme sahip olduğu net bir şekilde gözlemleniyor.

Google tarafından açıklanan verilere göre 6 Ağustos 2018 tarihinden bu yana -iki ay gibi kısa bir süre içinde- Google Pixel serisi akıllı telefon kullanıcıların %75’i Android 9.0 Pie sürümüne yükseltme yaptı. Toplamda yaklaşık 6 milyon satış adetine ulaşan Pixel serisi telefonlardan yaklaşık 4 milyon tanesi Android 9.0 Pie işletim sistemi sürümüyle çalışıyor.

Buna rağmen diğer Android üreticileri Android 9.0 Pie sürümü için geç kaldı

Google, her ne kadar Pixel serisi akıllı telefonlarından örnek vererek aslında Android kullanıcılarının da yeni sürüme açık olduğunu, ancak markaların yaşadığı optimizasyon gecikmesi nedeniyle Android güncellemelerinde gecikme yaşandığına dikkat çekse de birçok Android üreticisi Google’ın çabalarına karşılıksız kalıyor.

Öyle ki Google ile hızlı yazılım güncellemesi yayınlamak üzere anlaşan ve özel çalışmalar yürüten çoğu Android üreticisi bile Android 9.0 Pie güncellemesini yayınlamazken kimi iş ortakları, yeni Android sürümünün yayınlanmasının üstünden iki ay geçmesine rağmen bir eski Android sürümüyle yeni akıllı telefonlarını duyuruyor.

Kısacası Google her ne kadar kendi ürünleri için hızlı yazılım güncellemesi yayınlasa da zaman geçtikçe üçüncü parti üreticiler yazılım güncelleme konusunda hız kazanmak yerine git gide bu süreci daha da uzun hale getiriyor. Elbette markaların kendi arayüzleri için yaptığı optimizasyon çalışmalarını da dikkate alırsak, Android 9.0 güncellemesi birçok üst seviye telefon için 2018’in sonlarına doğru ve 2019’un başında yayınlanacak.

İlginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri
39 okunma
39 okunma

Teknoloji Haberleri

Serhat Ayan - 15 Ocak 2019

İçişleri Bakanlığı uyuşturucu karşıtı uygulama geliştirdi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu konrusunda aileleri bilinçlendirmek için geliştirdikleri uygulamayı şöyle tanıttı: Vatandaşlarımızın…

Turkcell bağlantı için 9 TL alma uygulamasını erteledi
226 okunma
226 okunma

Turkcell bağlantı için 9 TL alma uygulamasını erteledi

Serhat Ayan - 15 Ocak 2019

Turkcell geçtiğimiz günlerde cep telefonundan internete bağlanınca 9 TL verileceğini, bunun verilmemesi için hızlı giriş uygulamasının kullanılacağını duyurmuştu. Yine aynı…

Nissan görünmeyeni görünür kılıyor
157 okunma
157 okunma

Nissan görünmeyeni görünür kılıyor

Timur Akkurt - 13 Ocak 2019

Nissan geçmiş dönemde oldukça yüksek fiyatla satılan teknolojileri herkesin alabileceği fiyat skalasına getirme gayretlerine son sürat devam ediyor. Gerek Avrupa'nın…

%d blogcu bunu beğendi: