Google Pixel kullanıcılarının %75’i yeni Android 9.0’a geçti

15 Ekim 2018
1290 Görüntülenme

Google’ın açık kaynaklı mobil işletim sistemi Android, bugüne kadar geç yayınlanan yazılım güncellemeleri ve akıllı telefonlar için verilen güncelleme desteğinin birkaç yıl içinde kesilmesi, hatta bazı markalarda hiç yazılım güncellemesi verilmemesiyle anılıyordu.

Google’ın ilk etapta iş ortaklarıyla geliştirdiği Nexus cihazlarda, ardından da kendi markasını yarattığı Pixel serisi cihazlarda bu algıyı kırmasıyla birlikte Google markasını taşıyan cihazlarda aslında kullanıcıların hızlı bir şekilde yeni sürüme sahip olduğu net bir şekilde gözlemleniyor.

Google tarafından açıklanan verilere göre 6 Ağustos 2018 tarihinden bu yana -iki ay gibi kısa bir süre içinde- Google Pixel serisi akıllı telefon kullanıcıların %75’i Android 9.0 Pie sürümüne yükseltme yaptı. Toplamda yaklaşık 6 milyon satış adetine ulaşan Pixel serisi telefonlardan yaklaşık 4 milyon tanesi Android 9.0 Pie işletim sistemi sürümüyle çalışıyor.

Buna rağmen diğer Android üreticileri Android 9.0 Pie sürümü için geç kaldı

Google, her ne kadar Pixel serisi akıllı telefonlarından örnek vererek aslında Android kullanıcılarının da yeni sürüme açık olduğunu, ancak markaların yaşadığı optimizasyon gecikmesi nedeniyle Android güncellemelerinde gecikme yaşandığına dikkat çekse de birçok Android üreticisi Google’ın çabalarına karşılıksız kalıyor.

Öyle ki Google ile hızlı yazılım güncellemesi yayınlamak üzere anlaşan ve özel çalışmalar yürüten çoğu Android üreticisi bile Android 9.0 Pie güncellemesini yayınlamazken kimi iş ortakları, yeni Android sürümünün yayınlanmasının üstünden iki ay geçmesine rağmen bir eski Android sürümüyle yeni akıllı telefonlarını duyuruyor.

Kısacası Google her ne kadar kendi ürünleri için hızlı yazılım güncellemesi yayınlasa da zaman geçtikçe üçüncü parti üreticiler yazılım güncelleme konusunda hız kazanmak yerine git gide bu süreci daha da uzun hale getiriyor. Elbette markaların kendi arayüzleri için yaptığı optimizasyon çalışmalarını da dikkate alırsak, Android 9.0 güncellemesi birçok üst seviye telefon için 2018’in sonlarına doğru ve 2019’un başında yayınlanacak.

İlginizi çekebilir

Türk Telekom hakkında neden soruşturma açıldı?
28 okunma
28 okunma

Türk Telekom hakkında neden soruşturma açıldı?

Serhat Ayan - 19 Mart 2019

Eğer bir ülkede ekonomi serbest piyasa koşullarıyla yönetiliyorsa o ülkenin en önemli ihtiyacı rekabettir. Eğer o ekonominin içinde rekabet koşulları…

Netflix, Apple’ın yeni TV servisinin bir parçası olmayacağını doğruladı
19 okunma
19 okunma

Netflix, Apple’ın yeni TV servisinin bir parçası olmayacağını doğruladı

Onur Binay - 19 Mart 2019

Apple, 25 Mart'ta TV yayınını hedefleyen en son içerik hizmetini açığa çıkarmasının beklendiği bir "gösteri zamanı" etkinliğini onayladı .Apple'ın yeni…

Teknolojide Kadın Derneği (WTECH) kuruldu
21 okunma
21 okunma

Teknolojide Kadın Derneği (WTECH) kuruldu

Onur Binay - 19 Mart 2019

Kurucu Başkanlığını 360+ Medya Kurucu Ajans Başkanı Zehra Öney'in yaptığı, Mentoro Platform Ortağı ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş'ın…

%d blogcu bunu beğendi: