Google Pixel kullanıcılarının %75’i yeni Android 9.0’a geçti

15 Ekim 2018
1363 Görüntülenme

Google’ın açık kaynaklı mobil işletim sistemi Android, bugüne kadar geç yayınlanan yazılım güncellemeleri ve akıllı telefonlar için verilen güncelleme desteğinin birkaç yıl içinde kesilmesi, hatta bazı markalarda hiç yazılım güncellemesi verilmemesiyle anılıyordu.

Google’ın ilk etapta iş ortaklarıyla geliştirdiği Nexus cihazlarda, ardından da kendi markasını yarattığı Pixel serisi cihazlarda bu algıyı kırmasıyla birlikte Google markasını taşıyan cihazlarda aslında kullanıcıların hızlı bir şekilde yeni sürüme sahip olduğu net bir şekilde gözlemleniyor.

Google tarafından açıklanan verilere göre 6 Ağustos 2018 tarihinden bu yana -iki ay gibi kısa bir süre içinde- Google Pixel serisi akıllı telefon kullanıcıların %75’i Android 9.0 Pie sürümüne yükseltme yaptı. Toplamda yaklaşık 6 milyon satış adetine ulaşan Pixel serisi telefonlardan yaklaşık 4 milyon tanesi Android 9.0 Pie işletim sistemi sürümüyle çalışıyor.

Buna rağmen diğer Android üreticileri Android 9.0 Pie sürümü için geç kaldı

Google, her ne kadar Pixel serisi akıllı telefonlarından örnek vererek aslında Android kullanıcılarının da yeni sürüme açık olduğunu, ancak markaların yaşadığı optimizasyon gecikmesi nedeniyle Android güncellemelerinde gecikme yaşandığına dikkat çekse de birçok Android üreticisi Google’ın çabalarına karşılıksız kalıyor.

Öyle ki Google ile hızlı yazılım güncellemesi yayınlamak üzere anlaşan ve özel çalışmalar yürüten çoğu Android üreticisi bile Android 9.0 Pie güncellemesini yayınlamazken kimi iş ortakları, yeni Android sürümünün yayınlanmasının üstünden iki ay geçmesine rağmen bir eski Android sürümüyle yeni akıllı telefonlarını duyuruyor.

Kısacası Google her ne kadar kendi ürünleri için hızlı yazılım güncellemesi yayınlasa da zaman geçtikçe üçüncü parti üreticiler yazılım güncelleme konusunda hız kazanmak yerine git gide bu süreci daha da uzun hale getiriyor. Elbette markaların kendi arayüzleri için yaptığı optimizasyon çalışmalarını da dikkate alırsak, Android 9.0 güncellemesi birçok üst seviye telefon için 2018’in sonlarına doğru ve 2019’un başında yayınlanacak.

İlginizi çekebilir

YouTube tüm çocuk içeriklerini ana siteden kaldırabilir
30 okunma
30 okunma

YouTube tüm çocuk içeriklerini ana siteden kaldırabilir

Onur Binay - 20 Haziran 2019

Google yöneticilerinin yeni bir Wall Street Journal raporuna göre, tüm çocuk videolarının siteden kaldırıp, YouTube Kids içerisinde göstereceği belirtildi. Hareket,…

Burger King’in Instagram sayfası trollendi
33 okunma
33 okunma

Burger King’in Instagram sayfası trollendi

Onur Binay - 20 Haziran 2019

Pablo Rochat adlı bir sanat yönetmeni, Burger King'in orijinal Instagram hesabını trolledi. Burger King'i etiketleyerek çok sayıda gönderiyi peş peşe…

Huawei’nin amiral gemisi telefonlarının gönderilerini kestiği bildirildi
30 okunma
30 okunma

Huawei’nin amiral gemisi telefonlarının gönderilerini kestiği bildirildi

Onur Binay - 20 Haziran 2019

Huawei’nin, böyle bir yasağı öngörmek için bir yıl boyunca çipset ve parça stokladığı bildirildi. Şimdiyse şirket, yüksek kaliteli cep telefonlarının…

%d blogcu bunu beğendi: