Google, Pixel 4 ile kullanıcılara hareket sensörü ve yüz kilidi açma özellikleri sunacak. Google, yeni özelliklerle ilgili olarak “Telefonu tutmayın: Pixel 4’e yeni özellikler geliyor” başlıklı bir video da paylaştı.

Videoda, kullanıcı yeni yüz kilidi özelliği sayesinde telefonun kilidini hiçbir şeye dokunmadan açabiliyor. Yine kilit açıldıktan sonra da “Motion Sense” adı verilen özellikle, telefondaki uygulamaları ve fonksiyonları ekrana dokunmasına gerek kalmadan, el hareketleriyle çalıştırıp, kontrol edebiliyor.

Pixel Ürün Müdürü Brandon Barbello imzasıyla yayınlanan blog yazısında verilen bilgiye göre Google’ın Gelişmiş Teknoloji ve Projeler Ekibi (ATAP),son 5 yıldır hareket algılayıcı bir radar olan “Soli” üzerinde çalışıyor. Bu radar sistemi teknolojisi aslında onlarca yıldır uçakları ve diğer büyük nesneleri tespit etmek için kullanılıyor.

Konu hakkında yapılan diğer açıklamalar şu şekilde:

“Son beş yıldır, Gelişmiş Teknoloji ve Projeler Ekibimiz (ATAP), hareket algılayıcı bir radar olan Soli üzerinde çalışıyor. Radar, elbette onlarca yıldır uçakları ve diğer büyük nesneleri tespit etmek için kullanılan teknolojiyle aynı. Telefonun etrafında küçük hareketleri algılayan, benzersiz yazılım algoritmalarını gelişmiş donanım sensörüyle birleştiren Pixel 4’ün en üstünde bulunan minyatür bir sürüm geliştirdik, böylece telefon hareketleri tanıyabilir ve yakınınızdayken sizi algılayabilir.

Pixel 4 Soli’li ilk cihaz olacak, sadece elinizi sallayarak şarkıları atlamanıza, alarmları ertelemenize ve telefon konuşmalarını susturmanıza izin veren yeni ‘Motion Sense’ özelliklerimizi güçlendirecek. Bu yetenekler sadece bir başlangıç ve aynı zamanda Pixel telefonlar zamanla daha iyi hale geldikçe, ‘Motion Sense’ de gelişecektir. ‘Motion Sense’, belirli Pixel ülkelerinde geçerli olacaktır.”

Paylaş