Dünya genelinde açık ara farkla en fazla kullanılan arama motoru Google, İngilizce sözlüklerde kelimenin tam anlamıyla internette bilgi aramak anlamına geliyor. Her ne kadar birçok kullanıcı Google dışındaki arama motorlarına şans vermeyi düşünmese bile, Google günün birinde rakiplerinin gerisine düşmekten şüphe duyuyor.

Özellikle son dönemlerde Android platformunda yaptığı tekelleştirmeler nedeniyle Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin rekabet kurullarınca para cezasına çarptırılan Google, ortaya çıkan son söylentilere iOS cihazların varsayılan arama motoru olmak için Apple’a 9 milyar dolar ödeyecek. Bu ödeme sonucunda iPhone, iPad ve iPod Touch kullanıcıları cihazlarını kutusundan çıkardığında varsayılan olarak Safari tarayıcısında Google arama motorunu kullanacak.

Google’ın gerçekten buna ihtiyacı var mı?

Haberin girişinde de bahsettiğimiz gibi arama motoru kullanarak bilgi araştırma eylemi olarak sözlüğe giren ve dünya genelinde %90’ı aşkın pazar payına sahip olan Google, tüm bunlara rağmen iOS cihazların varsayılan arama motoru olamamaktan şüphe duyuyor. Paylaşılan iddialara göre Google, başta Microsoft tarafından yönetilen Bing olmak üzere diğer rakiplerinin iOS cihazlarda varsayılan arama motoru olarak gelmesini istemiyor. Her ne kadar birçok kullanıcı varsayılan arama motoru ne olursa olsun Google’a geçiş yapmayı tercih etse de bazı kişiler cihazlarıyla varsayılan olarak gelen arama motorundan memnun kaldığında Google’dan vazgeçebiliyor.

 

Paylaş