Google Haberler şirkete 4.7 milyar dolar kazandırdı

Google, online olarak hizmet veren haber kuruluşlarının ürettiği içeriklerden geçen yıl 4,7 milyar dolar kazandı. Araştırmaya göre, Google'da yapılan trend aramaların yüzde 40'ı haber  içerikleriyle ilgili aramalardan oluşuyor.

11 Haziran 2019
62 Görüntülenme

Amerikan basın meslek birliği News Media Alliance’nin araştırmasına göre Google, sayfa trafiğini ve gelirlerini artırma amacıyla haberleri yoğun olarak kullanıyor.

Şirket geçen yıl haber kuruluşlarının ürettiği içerikler aracılığıyla  4,7 milyar dolar gelir sağladı. Google’a karşılık tüm Amerikan haber endüstrisi ise dijital reklamlardan 5,1 milyar dolar gelir elde etti.

Google, kullanıcıların haber içeriklerine erişimini kolaylaştırma  amacıyla arama motorunun algoritmasını geliştirerek haberlerin listelenme  biçimini değiştirmişti. Şirket, arama motoru ve mobil cihazlar için geliştirdiği  Google Haberler uygulaması aracılığıyla birçok medya kuruluşundan gelen haber  içeriklerini tek bir platform üzerinden kullanıcılara servis ediyor.

Araştırmaya göre, Google’da yapılan trend aramaların yüzde 40’ı haber  içerikleriyle ilgili aramalardan oluşuyor. Bunun yanı sıra Google’nin varlıkları  2009 ile 2018 yılları arasında her yıl ortalama yüzde 22 artarken, şirketin  Google Haberler servisine erişim sağlayan tekil kullanıcı sayısı yılda yüzde 23  artış gösterdi. Haber servisine erişim sağlayan kullanıcı sayısındaki artışın,  şirketin varlıklarının büyüme oranından fazla olması, haber içeriklerinin Google  için taşıdığı önemi ortaya koyuyor.

Araştırmada ayrıca, Google’ın haber içerikleri için medya  kuruluşlarına herhangi bir ücret ödemediği ancak bu içerikler aracılığıyla ciddi oranda sayfa trafiği ve gelir elde ettiğine değinildi.

Google ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yapılan araştırmanın hesaplamalarının yanlış olduğunu ve haber aramalarının büyük çoğunluğunda reklam gösterimi yapmadıklarını belirtti.

Açıklamada “Google Haberler uygulaması ve arama motoru, haber  yayıncılarının internet sayfalarına ayda 10 milyarın üzerinde trafik sağlıyor,  abonelik satışlarını ve reklam gelirlerini artıyor. Dünyadaki tüm haber  yayınlayıcılarını destekleyici bir teknoloji ve reklam partneri olmak için çok  çalışıyoruz.” diye bahsedildi.

İlginizi çekebilir

Instagram, saldırıya uğramış hesapları kurtarmanın kolay yollarını sundu
44 okunma
44 okunma

Instagram, saldırıya uğramış hesapları kurtarmanın kolay yollarını sundu

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Hesabınız çalındıysa Instagram biraz daha güvence sağlayabilir. Sosyal ağ, bir hesabı kurtarmayı kolaylaştıracak ve hırsızların ilk etapta hareketten kurtulmalarını zorlaştıran…

MIT nesneleri görerek hissedebilen robot kolu geliştirdi
43 okunma
43 okunma

MIT nesneleri görerek hissedebilen robot kolu geliştirdi

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Yeni AI, yalnızca nesneye bakarak bir nesneye dokunmanın nasıl hissedeceğini tahmin edebiliyor. Ayrıca, bir nesneye dokunarak oluşturduğu dokunsal verilerden görsel bir…

Almanlar yakında iPhone’larını sanal kimlik kartları olarak kullanabilir
45 okunma
45 okunma

Almanlar yakında iPhone’larını sanal kimlik kartları olarak kullanabilir

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Apple orijinal olarak NFC okuyucusunu iPhone'larda kilitledi. Böylece sadece temassız ödeme kartları için veri formatını destekledi. Bu da Apple Pay'in…

%d blogcu bunu beğendi: