Google, Chrome’un reklam engelleyicileri bitirmediğini söyledi

Google, reklam engelleyicileri bitirmeye çalışmadığını söyledi. Yapılan açıklamaya göre reklam engelleyicilere herhangi bir müdahalede bulunulmayacak.

13 Haziran 2019
67 Görüntülenme

‘Google Security Blog’ üzerinde paylaşılan gönderide Devlin Cronin, “Reklam engelleyicilerin geliştirilmesini veya kullanıcıların reklamları engelleyebilmesine müdahale etmiyoruz. Bunun yerine, içerik engelleyiciler de dahil olmak üzere geliştiricilere, kullanıcıların gizliliğini koruyacak şekilde uzantılar yazmalarına yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

Google Ekim’de, Chrome uzantılarını iyileştirmeye yönelik geniş bir plan ortaya koydu . Ocak ayında, geliştiriciler Manifest v3 adlı planın bir kısmının reklam engelleyicilere zarar verebileceğini fark ettiler. Manifest v3, Chrome uzantılarının performansını, gizliliğini ve güvenliğini artırmak için tasarlandı. Ancak bu değişikliklerin bir kısmı uzantıların web sitelerinin özelliklerini nasıl inceleyebileceğini sınırlıyor. Bazı geliştiriciler bunun reklam engelleme ve gizlilik uzantılarını destekleyeceğini söylüyor.

Google’dan Simeon Vincent Chromium Blog’daki bir yayında “Bu değişikliklerle ilgili reklam engelleyicilerine müdahale etmek veya zayıflatmak için tasarlandığı yönündeki spekülasyonlar da dahil olmak üzere çok fazla kafa karışıklığı ve yanlış anlama oldu. Amaç, kesinlikle bu değil.” dedi.

Tartışmanın bir kısmı, reklam engelleyicilerin neyin gösterileceğine ve neyin gösterilmeyeceğine karar vermek için kullandıkları kurallarla ilgili. Chrome’un mevcut tasarımı bu kuralların çoğuna izin veriyor. Bu nedenle, örneğin bir reklam engelleyici, bir web sitesindeki öğelerin çok uzun bir reklamla ilişkili internet adresleri listesinden gelip gelmediğini kontrol edebilir. Yeni planla buna 30.000 adede kadar sınır getirilmişti.
Google, bu sınırı en fazla 150.000 ‘e yükselteceğini söyledi. Şirket, geçen ay kurumsal kullanıcılar için bir muafiyet planladığını söyledi.

Google, Manifest v3’ün hala geliştirilmediğini ve geliştiricilerle birlikte çalışacağını vurguladı. Ancak, şirket, “kullanıcıların üçüncü şahıslarla paylaştığı hassas verileri sınırlamalarını ve aynı zamanda kendi gezinme deneyimlerini iyileştirme becerisi kazanmalarını sağlamak için doğru seçim yapma” kararı aldığını düşünüyor.

İlginizi çekebilir

Instagram, saldırıya uğramış hesapları kurtarmanın kolay yollarını sundu
44 okunma
44 okunma

Instagram, saldırıya uğramış hesapları kurtarmanın kolay yollarını sundu

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Hesabınız çalındıysa Instagram biraz daha güvence sağlayabilir. Sosyal ağ, bir hesabı kurtarmayı kolaylaştıracak ve hırsızların ilk etapta hareketten kurtulmalarını zorlaştıran…

MIT nesneleri görerek hissedebilen robot kolu geliştirdi
42 okunma
42 okunma

MIT nesneleri görerek hissedebilen robot kolu geliştirdi

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Yeni AI, yalnızca nesneye bakarak bir nesneye dokunmanın nasıl hissedeceğini tahmin edebiliyor. Ayrıca, bir nesneye dokunarak oluşturduğu dokunsal verilerden görsel bir…

Almanlar yakında iPhone’larını sanal kimlik kartları olarak kullanabilir
45 okunma
45 okunma

Almanlar yakında iPhone’larını sanal kimlik kartları olarak kullanabilir

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Apple orijinal olarak NFC okuyucusunu iPhone'larda kilitledi. Böylece sadece temassız ödeme kartları için veri formatını destekledi. Bu da Apple Pay'in…

%d blogcu bunu beğendi: