‘Google Security Blog’ üzerinde paylaşılan gönderide Devlin Cronin, “Reklam engelleyicilerin geliştirilmesini veya kullanıcıların reklamları engelleyebilmesine müdahale etmiyoruz. Bunun yerine, içerik engelleyiciler de dahil olmak üzere geliştiricilere, kullanıcıların gizliliğini koruyacak şekilde uzantılar yazmalarına yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

Google Ekim’de, Chrome uzantılarını iyileştirmeye yönelik geniş bir plan ortaya koydu . Ocak ayında, geliştiriciler Manifest v3 adlı planın bir kısmının reklam engelleyicilere zarar verebileceğini fark ettiler. Manifest v3, Chrome uzantılarının performansını, gizliliğini ve güvenliğini artırmak için tasarlandı. Ancak bu değişikliklerin bir kısmı uzantıların web sitelerinin özelliklerini nasıl inceleyebileceğini sınırlıyor. Bazı geliştiriciler bunun reklam engelleme ve gizlilik uzantılarını destekleyeceğini söylüyor.

Google’dan Simeon Vincent Chromium Blog’daki bir yayında “Bu değişikliklerle ilgili reklam engelleyicilerine müdahale etmek veya zayıflatmak için tasarlandığı yönündeki spekülasyonlar da dahil olmak üzere çok fazla kafa karışıklığı ve yanlış anlama oldu. Amaç, kesinlikle bu değil.” dedi.

Tartışmanın bir kısmı, reklam engelleyicilerin neyin gösterileceğine ve neyin gösterilmeyeceğine karar vermek için kullandıkları kurallarla ilgili. Chrome’un mevcut tasarımı bu kuralların çoğuna izin veriyor. Bu nedenle, örneğin bir reklam engelleyici, bir web sitesindeki öğelerin çok uzun bir reklamla ilişkili internet adresleri listesinden gelip gelmediğini kontrol edebilir. Yeni planla buna 30.000 adede kadar sınır getirilmişti.
Google, bu sınırı en fazla 150.000 ‘e yükselteceğini söyledi. Şirket, geçen ay kurumsal kullanıcılar için bir muafiyet planladığını söyledi.

Google, Manifest v3’ün hala geliştirilmediğini ve geliştiricilerle birlikte çalışacağını vurguladı. Ancak, şirket, “kullanıcıların üçüncü şahıslarla paylaştığı hassas verileri sınırlamalarını ve aynı zamanda kendi gezinme deneyimlerini iyileştirme becerisi kazanmalarını sağlamak için doğru seçim yapma” kararı aldığını düşünüyor.

Paylaş