Google Chrome, şifrelerinizin tehlikeye girip girmediğini size söyleyebilir

Kullanıcı adınız ve şifreniz bir bilgisayar korsanının parçasıysa, Password Checkup size bildirecek. Google’a göre veri açığı hatalarıyla ortaya çıkan 4 milyar kimlik bilgisi bulunuyor.

7 Şubat 2019
144 Görüntülenme

Bugünlerde siber saldırı ve veri sızıntısı sıklığı göz önüne alındığında, şifrelerinizden en az birinin vahşi doğaya (internet alemine) bırakılmış olması ihtimali yüksek. Google tarafından yayınlanan yeni bir Chrome eklentisi bunun üstesinden gelmeyi biraz kolaylaştırıyor. Password Checkup adlı uzantıyı tarayıcınıza kurduktan sonra, girdiğiniz kullanıcı adı/parola kombinasyonuna göre Google size güvenli değil uyarısı verecek. Şirket, çeşitli veri ihlalleriyle tehlikeye girmiş 4 milyarlık kimlik veritabanına sahip olduğunu söyledi.

Uzantı güvenli olmayan bir şifre tespit ettiğinde, bilgilerinizi hemen güncellemeniz için size uyarıda bulunulacak. Kullanışlı, ancak kullanıcılar Google’ın tam olarak ne görebileceğini merak edebilir. Bu amaçla Google, “bu kişisel bilgileri asla açığa vurmadığını” söylüyor. Ek olarak, uzantının kullanımı hakkında Google’a bildirilen veriler anonim.

Google, uzantının kullanıcı adı ve parolayı Google üzerinden veri ihlallerine bakarak aradığını söyledi. Uzantının güvenli olmayan kullanıcı adı ve şifreleri sızdırmadına dikkat çeken şirket, “Password Checkup, birden çok karma, k-anonymity, özel bilgi alma turu gibi teknikler kullanarak tüm bu gereksinimleri gideriyor.” dedi.

Google ayrıca, uzantının işlem yapmak için tasarlandığını ve kullanıcılar için çok fazla sıkıntı çıkarmadığını da belirtti. Zayıf şifreler kullanıyorsanız (123456 ve benzeri) bunlar hakkında size bilgi verirken rahatsız etmeyecek. Kesinlikle şifreleri daha güvenli hale getirmeye odaklanmış.

Chrome’u ana tarayıcınız olarak kullanan birçok kişiden biriyseniz, bu uzantıyı yükleyebilirsiniz.

Chrome kullanıcısı değilseniz hesaplarınızı kontrol etmek için sadece HaveIBeenPwned.com adresine gidebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Samsung, yeni Galaxy Watch Active, Galaxy Fit ve Galaxy Buds’ı tanıttı
16 okunma
16 okunma

Samsung, yeni Galaxy Watch Active, Galaxy Fit ve Galaxy Buds’ı tanıttı

Onur Binay - 21 Şubat 2019

Galaxy Watch Active, akıllı olduğu kadar estetik bir saat. Galaxy Watch’a benzer şekilde premium özellikler sunan Galaxy Watch Active, dengeli…

PUBG Mobile için Zombie: Survive till Dawn modu tanıtıldı
18 okunma
18 okunma

PUBG Mobile için Zombie: Survive till Dawn modu tanıtıldı

Onur Binay - 21 Şubat 2019

PUBG Mobile, 2018’in sonunda düzenlenen PUBG Mobile Star Challenge 2018 turnuvasının global finallerinde Capcom’un oyunu Resident Evil 2 ile çapraz…

Facebook’un Android’deki konumunuzu izlemesi nasıl engellenir?
27 okunma
27 okunma

Facebook’un Android’deki konumunuzu izlemesi nasıl engellenir?

Onur Binay - 21 Şubat 2019

Facebook, Android kullanıcıları için yeni bir konum kontrolü güncellemesi duyurdu. Bugüne kadar Yakındaki Arkadaşlar, Güvenlik Durumu Kontrolü gibi özellikleri kullanmak…

%d blogcu bunu beğendi: