Bugünlerde siber saldırı ve veri sızıntısı sıklığı göz önüne alındığında, şifrelerinizden en az birinin vahşi doğaya (internet alemine) bırakılmış olması ihtimali yüksek. Google tarafından yayınlanan yeni bir Chrome eklentisi bunun üstesinden gelmeyi biraz kolaylaştırıyor. Password Checkup adlı uzantıyı tarayıcınıza kurduktan sonra, girdiğiniz kullanıcı adı/parola kombinasyonuna göre Google size güvenli değil uyarısı verecek. Şirket, çeşitli veri ihlalleriyle tehlikeye girmiş 4 milyarlık kimlik veritabanına sahip olduğunu söyledi.

Uzantı güvenli olmayan bir şifre tespit ettiğinde, bilgilerinizi hemen güncellemeniz için size uyarıda bulunulacak. Kullanışlı, ancak kullanıcılar Google’ın tam olarak ne görebileceğini merak edebilir. Bu amaçla Google, “bu kişisel bilgileri asla açığa vurmadığını” söylüyor. Ek olarak, uzantının kullanımı hakkında Google’a bildirilen veriler anonim.

Google, uzantının kullanıcı adı ve parolayı Google üzerinden veri ihlallerine bakarak aradığını söyledi. Uzantının güvenli olmayan kullanıcı adı ve şifreleri sızdırmadına dikkat çeken şirket, “Password Checkup, birden çok karma, k-anonymity, özel bilgi alma turu gibi teknikler kullanarak tüm bu gereksinimleri gideriyor.” dedi.

Google ayrıca, uzantının işlem yapmak için tasarlandığını ve kullanıcılar için çok fazla sıkıntı çıkarmadığını da belirtti. Zayıf şifreler kullanıyorsanız (123456 ve benzeri) bunlar hakkında size bilgi verirken rahatsız etmeyecek. Kesinlikle şifreleri daha güvenli hale getirmeye odaklanmış.

Chrome’u ana tarayıcınız olarak kullanan birçok kişiden biriyseniz, bu uzantıyı yükleyebilirsiniz.

Chrome kullanıcısı değilseniz hesaplarınızı kontrol etmek için sadece HaveIBeenPwned.com adresine gidebilirsiniz.

Paylaş