Google Chrome, şifrelerinizin tehlikeye girip girmediğini size söyleyebilir

Kullanıcı adınız ve şifreniz bir bilgisayar korsanının parçasıysa, Password Checkup size bildirecek. Google’a göre veri açığı hatalarıyla ortaya çıkan 4 milyar kimlik bilgisi bulunuyor.

7 Şubat 2019
188 Görüntülenme

Bugünlerde siber saldırı ve veri sızıntısı sıklığı göz önüne alındığında, şifrelerinizden en az birinin vahşi doğaya (internet alemine) bırakılmış olması ihtimali yüksek. Google tarafından yayınlanan yeni bir Chrome eklentisi bunun üstesinden gelmeyi biraz kolaylaştırıyor. Password Checkup adlı uzantıyı tarayıcınıza kurduktan sonra, girdiğiniz kullanıcı adı/parola kombinasyonuna göre Google size güvenli değil uyarısı verecek. Şirket, çeşitli veri ihlalleriyle tehlikeye girmiş 4 milyarlık kimlik veritabanına sahip olduğunu söyledi.

Uzantı güvenli olmayan bir şifre tespit ettiğinde, bilgilerinizi hemen güncellemeniz için size uyarıda bulunulacak. Kullanışlı, ancak kullanıcılar Google’ın tam olarak ne görebileceğini merak edebilir. Bu amaçla Google, “bu kişisel bilgileri asla açığa vurmadığını” söylüyor. Ek olarak, uzantının kullanımı hakkında Google’a bildirilen veriler anonim.

Google, uzantının kullanıcı adı ve parolayı Google üzerinden veri ihlallerine bakarak aradığını söyledi. Uzantının güvenli olmayan kullanıcı adı ve şifreleri sızdırmadına dikkat çeken şirket, “Password Checkup, birden çok karma, k-anonymity, özel bilgi alma turu gibi teknikler kullanarak tüm bu gereksinimleri gideriyor.” dedi.

Google ayrıca, uzantının işlem yapmak için tasarlandığını ve kullanıcılar için çok fazla sıkıntı çıkarmadığını da belirtti. Zayıf şifreler kullanıyorsanız (123456 ve benzeri) bunlar hakkında size bilgi verirken rahatsız etmeyecek. Kesinlikle şifreleri daha güvenli hale getirmeye odaklanmış.

Chrome’u ana tarayıcınız olarak kullanan birçok kişiden biriyseniz, bu uzantıyı yükleyebilirsiniz.

Chrome kullanıcısı değilseniz hesaplarınızı kontrol etmek için sadece HaveIBeenPwned.com adresine gidebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

TÜVTÜRK’ten önemli açıklama
22 okunma
22 okunma

TÜVTÜRK’ten önemli açıklama

Meriç Türkbıkmaz - 24 Nisan 2019

TÜVTÜRK’TEN KAMUOYUNA ÖNEMLE DUYURULUR Son günlerde farklı kişi ve kurumların, kurdukları yanıltıcı internet siteleri ve çağrı merkezleri aracılığıyla ücretsiz olarak sunulan randevu…

Instagram Hikayeler’ine test çıkartması geldi
51 okunma
51 okunma

Instagram Hikayeler’ine test çıkartması geldi

Onur Binay - 24 Nisan 2019

Instagram ilk iki yıl önce Hikayeler'e anket desteği ekledi. Bugün ise bu özellik çoktan seçmeli sorularla destekleniyor. Yeni “quiz çıkartması”, kullanıcıların…

Razer, Blade 15 ve ve Blade Pro 17 modellerini yeniledi
33 okunma
33 okunma

Razer, Blade 15 ve ve Blade Pro 17 modellerini yeniledi

Onur Binay - 24 Nisan 2019

Razer Blade 15 serisi kendi içerisinde iki farklı modele sahip. Tepe model olan Razer Blade 15 Advanced olarak isimlendirilen modelde…

%d blogcu bunu beğendi: