Son rapor, Google’ın sesli asistanı Google Asistan topladığı ses kayıtlarının çalışanlar tarafından dinlendiğini ortaya çıkardı.

Belçika merkezli bir haber kaynağı olan VRT NWS’nin ortaya çıkardığı son rapor, Google’ın sesli asistanlardan topladığı ses kayıtlarının çalışanlar tarafından dinlendiğini ortaya çıkardı.  Daha önce Amazon’un sesli asistanı Alexa’nın dinleme yaptığı anlaşılmıştı.

Hollandaca ve Flamanca konuşan Google Asistan kullanıcılarına odaklanan VRT NWS’nin raporuna göre, Google’da 153 tanesi yanlışlıkla kaydedilmiş olan binden fazla ses kaydı var.  Bir dinleyici, her hafta Google Asistan’dan yaklaşık 1000 ses klibi kopyaladığını söyledi. Kliplerden birinde, sıkıntı içinde bir kadın sesi duyduğunu ve “fiziksel şiddetin” de işin içinde olduğunu belirtti. Üstelik iddialarını ispatlayan bir kişi de var.

Teknoloji şirketleri, seslerin kaydedilmesinin yapay zekanın gelişimi için önemli olduğunu ileri sürüyor. Şirketlerin iddialarına göre bu ses kayıtları, sesli asistanların geliştirilebilmesi için kullanılıyor ve farklı seslerin anlaşılabilmesi, bu ses kayıtları sayesinde daha güçlü bir şekilde mümkün oluyor. Ayrıca şirketler, ses kayıtlarının minimal düzeyde olduğunu söylüyor.

Bir Google sözcüsü yapay zekanın geliştirilmesinde kullanılan bu ses kayıtlarının, kullanıcılar tarafından alınan kısmının sadece binde 2 olduğunu ifade etti

Londra’daki Alan Turing Enstitüsü’nde teknoloji gizliliği araştırmacısı olan Michael Veale, bu karışıklıkların şirket için yasal sorunlara neden olabileceğini söyledi. Veale, “Ne uyguladığınız ve nasıl uyguladığınız konusunda çok spesifik olmalısınız. Google’ın yapmadığını çünkü ürkütücü görüneceğini düşünüyorum.” dedi.

Google’ın konuyla ilgili açıklama yapıp yapmayacağı bilinmiyor.

Paylaş