Bu yazın sonunda yeni mobil işletim sistemi Android 10 Q piyasaya sürülmeden önce Google, jest tabanlı navigasyonunu denemeye ve geliştirmeye devam ediyor.

Google, Apple’ın iPhone X’ine o kadar yaklaştı ki neredeyse bir karbon kopyası gibi geliyor. Ancak bunu yapmak için Google, Android’in geleneksel geri düğmesini yeniden düşünmek zorunda kaldı. Ekran düğmesini basılı tutmak yerine, Android Q arka ekran özelliği için ekranın her iki tarafından içe doğru kaydırmalı bir hareket kullanacak.

Yeni sürümde açılır menülere ulaşmak için ekranın yakın kenarına dokunmak ve parmağı basılı tutmak gerekiyor. Menü, ancak tamamen çekildiğinde açılıyor.

Çekmece menüsünü açmak için parmağınızı kaydırmak daha sezgisel. Ancak, bunu yaparken, parmağınızı çapraz olarak kaydırmazsanız, bazı kullanıcıların keşfettiği bir geçici çözüm olan bu menüleri yüklemeyi başaramazsınız.

Neyse ki, bu durum Android Q beta 5 ile daha iyi hale gelecek. Google, kayan menülere ulaşmak için tamamen hareketsel gezinti kullanan kişilerin ekranın kenarına dokunup tutabileceklerini söylüyor. Kızaklı bir ölçek üzerinden ayarlanabilen Back Sensivity adlı özellikle telefonun menüsünde dolaşımın belirgin bir şekilde daha da iyileşeceği belirtildi. Google, bu yeni sistemden hoşlanmayan Android Q kullanıcılarına üç tuşlu eski sisteme dönüş imkanını da sunuyor.

Paylaş