Google Android Pie ile yeni bir hareket navigasyon sistemi başlatmıştı. Ancak Android Q ile bu büyük bir değişim görecek. Android Q ile geri düğmesi yerine, telefonun her iki tarafından da kaydırarak geri dönmenizi sağlayacak yeni bir yana kaydırma hareketi geliyor. Her iki kenardaki herhangi bir konumdan kaydırma yapabileceksiniz.

Elbette, bu hareketi temel alan sistemi ilk defa görmüyoruz. Huawei ve Xiaomi’nin EMUI işletim sisteminde bu özellik kullanıldı.

Bu yaklaşımla ilgili tek sorun, cihazın sol tarafından kaydırma yaptığınızda Gmail, Haritalar ve Google’ın birçok üçüncü parti uygulamasındaki kenar çubuğunu açıyor olmanız.

The Verge’a göre, Google tasarım ilkelerini değiştiriyor. Böylece bir kere kaydırmak kenar çubuğunu açmanızı, iki kere kaydırmak ise geri gitmenizi sağlayacak. Google’ın resmi olarak yayımlamasıyla birlikte Android Q, yüzlerce milyon cihazda kullanılmaya başlanacak.

Android Q ile geri düğmesinden kurtulma konusundaki düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi sosyal medyadan bize iletebilirsiniz…

Paylaş