Android yıllardır güvenli ve hızlı olmadığı için iOS’e karşı kaybetti Bildiğiniz gibi Android ve iOS savaşı başladığı günden beri Android, iOS’e göre kullanıcılarına daha büyük bir özgürlük alanı sunarken iOS kadar güvenli olmaması ve hızlı çalışmamasıyla eleştiriliyordu. Google, son birkaç yıldır Android’teki bu sorunları gidermek için çalışarak Android işletim sistemini fazlasıyla iyileştirdi ancak tüm bunlara rağmen iOS kadar güvenli ve hızlı çalışan bir işletim sistemi olduğunu tam olarak kanıtlayamadı. Şimdi ise Google, Android 8.0 Oreo için hazırladığı reklam kampanyalarında iOS’in kendisinden üstün kabul edildiği konuları ele alarak iOS kadar hızlı ve güvenli olduğunu, aynı zamanda tüm bunların yanı sıra kullanıcılarına büyük bir özgürlük tanıdığını; telefonu dilediği gibi kişiselleştirme imkanı sunduğunu anlatmaya çalışıyor.

Android 8.0 Oreo, Google’ın iddia ettiği kadar güvenli ve hızlı mı?

Açıkça belirtmek gerekirse Google, son yıllarda Android işletim sisteminin daha güvenli olması ve daha akıcı çalışması için fazlasıyla yol katetti. Günümüzde eğer Android’i yetkilerinizi aşacak bir şekilde kullanmıyorsanız ve güvenilir olmayan kaynaklardan içerikler indirmiyorsanız Android işletim sisteminde kolay kolay ciddi bir güvenlik problemiyle karşılaşmıyorsunuz. Yine de iOS, attığınız her adımda sizi inceleyip güvenilir olmayan bir adım atmak üzere olduğunuzda sizi korumak için önlem alırken Android işletim sistemi bu noktada tercihi size bıraktığı için belki de iddia ettiği kadar güvenli bir yapı sunamıyor. Şimdi ise Google, Android 8.0 Oreo ile birlikte bu algıyı da aşarak düzenli olarak yayınlayacağı güvenlik güncellemeleri ve alacağı diğer şifreleme önlemleriyle birlikte Android 8.0 Oreo’nun fazlasıyla güvenli olacağını savunuyor ancak bu sürümün ne kadar güvenli olduğuna dair kesin bir açıklama yapmak için henüz erken. Android 8.0 Oreo’nun ikinci büyük iddiası olan hız konusuna gelecek olduğumuzda ise aslında burada Google için anahtar kelimenin “hız” değil “uyumluluk” olduğunu görüyoruz. Android işletim sistemi özellikle Android 5.0 sürümünden sonra saf haliyle iOS işletim sistemi kadar hızlı işlemler gerçekleştirebiliyor ancak Android tarafındaki yavaşlamayı esas ortaya çıkaran üçüncü parti Android üreticilerin telefona dahil ettiği harici yazılımlar ve Android işletim sisteminin üçüncü parti üreticilerin cihazlarıyla tam anlamıyla uyumlu bir şekilde çalışamaması geliyor. Özetleyecek olursak Google, yeni Android 8.0 Oreo ile birlikte Android üreticileriyle daha yakından çalışarak ve yazılımını tüm üreticilerin modelleriyle daha da uyumlu çalışacak hale getirerek burada kullanıcılar için daha hızlı bir Android vaat ediyor. Android 8.0 arkaplandaki işlemleri sınırlayacak Elbette Google, uyumluluk için yeni sürümle birlikte önemli adımlar atsa da Android 8.0 Oreo’yu daha akıcı hale getirmek için rakiplerinden esinlenmiyor değil. Yeni Android sürümü, tıpkı iOS gibi siz işlem yapmazken arkaplanda çalışan işlemleri sınırlayacak ve böylelikle telefonun hem daha akıcı çalışmasını hem de batarya tüketiminin daha da stabil hale gelmesini sağlayacak. Kısacası evet, yeni Android 8.0 Oreo sürümü daha önceki Android sürümlerine göre daha güvenli, daha hızlı, daha akıcı ve telefonunuzla daha uyumlu olacak.

Daha güvenli ve daha hızlı Android Oreo, Android’in özünü kaybetmesine neden oluyor mu?

Görüldüğü üzere her yeni Android sürümü, aslında bir anlamda Android kullanıcılarının güvenli olmayan işlemleri yapmasını zorlaştırarak daha güvenli kalmasını ve bazı işlemleri sınırlayarak daha akıcı bir akıllı cihaz deneyimi yaşamasını sağlıyor. Tüm bunlar genel kullanıcı için kulağa iyi gelse de teknolojiye ilgi duyan ve Android’i özgür bir platform olduğu için tercih edenler Android’in özünü kaybettiğini savunuyor. Başta her ne kadar Android’in özgürlüğünü kaybettiği mantıklı gelse de Android kullanıcıları artık daha iyi bir akıllı cihaz deneyimi yaşamak için “root” erişimine ihtiyaç duymuyor. Bu erişime ihtiyaç duyan geliştiriciler ve diğer teknoloji tutkunları ise, işlemler her ne kadar zorlaşsa da bir şekilde Android’te tamamen özgürlüğünü ilan ederek dilerse Google’ın kanatlarının altında olmamayı tercih edebiliyor. Aslında Google, yeni düzenlemeleriyle birlikte gerçekten teknik bilgisi olmayan ve yaşanacak sorunların farkında olmayan kişiler için Android’in engin dünyasını sınırlayarak kullanıcıları olası bir hatadan uzak tutmak istiyor. Kısacası Android, artık son kullanıcılar için kişiselleştirme ve dosya indirme özgürlükleriyle belli güvenlik sınırları içinde sunarak günlük ihtiyaçları karşılasa da “root” yetkisini edinmeyi zorlaştırarak teknik bilgisi olmayan ve gerçekten ihtiyaç duymadan kullanıcıların bu yetkiyi edinmesini önlüyor. Gerçekten teknik bilgisi olan ve Android üzerinde istediği düzenlemeyi yapmak isteyen kişilerse daha zor adımlarla Android’te tam bağımsızlığını ilan edebiliyor. Bu durumda Android’in aslında özünü kaybetmediğini, günümüz koşullarına uyum sağladığı için daha kısıtlı bir işletim sistemi olduğu yönünde algının ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Son olarak: Yeni sürümle birlikte Android 8.0 Oreo, iOS kadar kararlı ve güvenli olacak mı?

Aslında bu soruyu direkt olarak yanıtlamak mümkün değil çünkü bu noktada son karar Google değil üçüncü parti Android üreticileri ve yazılım geliştiriciler tarafından verilecek. Android üreticilerinin cihazlarıyla Android sürümünü ne kadar uyumlu hale getirdiği, geliştiricilerin Android 8.0 ile uygulamalarını hangi koşullarda test ettiği ve kullanıcıların ne tarz içeriklere yöneldiği gibi detaylar her kullanıcı için Android’in ne kadar güvenli ve kararlı olup olmayacağını belirleyecek. Elbette Google, her ne kadar Android üzerinde ciddi geliştirmeler yapsa da binlerce Android telefon üreticisi ve tüm bu üreticilerin telefonuna uyumlu uygulama geliştirmesi gereken on binlerce uygulama geliştiricisi oldukça Android, en azından birçok cihazda hedeflediği kararlılığı ve güvenliği yakalamakta güçlük çekecek.]]>

Paylaş