Girişimcilerin Yeni Gözdesi Uçan Arabalar

14 Şubat 2017
77 Görüntülenme

Uçan arabalar, uzun yıllardır bilim-kurgu ve fantastik öykülerin merkezinde yer alıyor. Teknoloji ve dijitalleşme ile sürekli gelişen otomotiv endüstrisi, uçan arabalarla ilgili konsept çalışmalar yapsa da, çabalar bugüne dek somut bir karşılık bulamadı. Yeni nesil teknoloji markaları ve girişimciler ise son yıllarda bu alanla ilgili çalışma ve yatırımlarını hızlandırdılar.

Share America‘da yer alan habere göre uçan arabalar düşündüğünüzden daha da yakın zamanda insanlıkla buluşabilir.

Dünya çapında yaklaşık bir düzine şirket, yolcuların kalabalık yolların üzerinden kayıp geçebileceği ilk seri üretim hava araçlarını geliştirmek istiyor. Bazı tasarımlar kanatlarıyla fark edilebilir arabalar. Diğerleri ise bilim kurgudan çıkmış gibi görününen tasarımlar.

Girşimci firmaların birçoğu, ABD kökenli Joby Aviation, Çin’den Ehang ve Slovakya’dan AeroMobil’in de dahil olduğu firmalar tasarım mükemmelleşmesinde çok başarılılar. Uzay devleri Airbus ve Silikon Vadisinden Google da oyuna dahiller.

Hava aracının güvenliğiyle ilgili kural yapıcıları ikna etmek, şehirlerin üzerinde alçak uçuş yapan binlerce yeni uçağın çarpmadan nasıl uçacağı, onların kullanışlı olmalarını sağlayan ve araçları yeteri kadar havada tutmasını sağlayacak bataryaların geliştirilmesi gibi birçok engel bulunuyor. 

Fakat girişimciler iyimser. “Hava taksileri” ve küçük kişisel hava araçları, kentsel alanlar daha sıkışık olarak büyürken, insanları metropol alanlarının kenarlarından şehir merkezlerine rahatça taşıyabilir.

Birleşik Devletler merkezli Uber‘in kendi kendine bir uçan araba geliştirme planı yok, fakat hava araçları üzerinde çalışan birçok şirkete danışmanlık hizmeti veriyor.

Gelişmiş programlar için Uber proje yöneticisi Nikhil Goel, “Oynamak istediğimiz rol tüm endüstri için katalizörlük.” diyor.

Hava araçlarının bazıları yolcuların akıllı telefon kullanarak uçuşları programlayabileceği dron’lar. Diğerleri yerden veya komut merkezinden yönetilecek, bazıları da pilotların uçuşu kontrol etmeleri için tasarlanacak.

Yeni gelişmeler bu hava araçlarını mümkün hale getirebilir. Bilgisayar gücündeki gelişmeler, hava aracının kontrolünü kolaylaştıran, her saniye için çok pervaneli dron’ların birçok kez ayarlanabileceği anlamına geliyor. Dron’lar, ayrıca, batarya ve elektrik motoru teknolojilerindeki gelişmelerden de yararlanıyor.

Birleşik Devletler Federal Havacılık Kurulu ise verdiği bir demeçte uçan arabalara olan yaklaşımın esnek ve risk temelli bir yaklaşım olduğunu söylüyor. Bu arada, Amerika Havacılık ve Uzay Dairesi NASA da bataryalı uçakların yeni modelleri ve uçan arabalar için faydalı olabilecek hava trafik kontrol sistemi üzerinde çalışıyor.

İlginizi çekebilir

Türkiye’de yabancı kartla yapılan hava yolu ödemeleri dört kat arttı
Sektörel
55 okunma
Sektörel
55 okunma

Türkiye’de yabancı kartla yapılan hava yolu ödemeleri dört kat arttı

Haber Merkezi - 24 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Türkiye'nin 2018 yılı mart ayındaki kart kullanım verilerini açıkladı. BKM verilerine göre geçtiğimiz yıl mart ayına…

Uber’in rakibi Careem siber güvenlik kurbanı oldu
Yazılım ve Uygulamalar
62 okunma
Yazılım ve Uygulamalar
62 okunma

Uber’in rakibi Careem siber güvenlik kurbanı oldu

Haber Merkezi - 24 Nisan 2018

Hacker'lar, 14 Ocak'tan önce Careem'e üye olan herkesin isimlerine, e-posta adreslerine, telefon numaralarına ve gezi verilerine eriştiler. Careem, bilgisayar korsanlarının…

Wikipedia’ya ‘sayfa önizlemeleri’ özelliği eklendi
Sosyal Medya
144 okunma
Sosyal Medya
144 okunma

Wikipedia’ya ‘sayfa önizlemeleri’ özelliği eklendi

Haber Merkezi - 24 Nisan 2018

Wikipedia’ya faydalı bir yeni özellik ekledi: sayfa önizlemeleri. Wikimedia Foundation yapılan yenilik hakkında “son yıllarda yapılan masaüstü Vikipedi'deki en büyük…