General Mobile’ın, Android’in yeni işletim sistemi Android Q Betanın test programındaki yazılımını XDA Developers’tan çalarak kendi adı altında yayınladığı iddia ediliyor.

Google’ın Android işletim sisteminin bir sonraki ana sürümü olan Android 10 Q, Pixel akıllı telefonlar ve bir düzineden fazla Google dışı telefon için beta sürümünde mevcut. Huawei Mate 20 Pro, OnePlus 7 Pro, Xiaomi Mi 9, LG G8 ThinQ ve benzeri telefonlar da dahil olmak üzere Android Q beta için çok çeşitli Google dışı seçenek var. Bunlardan biri de Genaral Mobile.

Android Q, geçtiğimiz hafta General Mobile tarafından GM 9 Pro ve GM 8 akıllı telefonları için Android Q Beta programı adı altında yayınlanmıştı. XDA Developers forumunda ortaya çıkan bir iddiaya göre General Mobile, Android Q Beta yazılımını tamamen XDA Developers forumunda paylaşılan bir gönderiden aldı. General Mobile, Google’ın resmi internet sitesinde betaya dahil şirketler arasında yer almıyor. Bu yüzden şirketin bu betayı cihazları için nasıl yayınladığı merak ediliyor.

XDA Developers’a göre General Mobile’ın beta sürümlerini duyurduğu tarihte beta programı kayıtlarının kapalı olduğu belirtildi.

General Mobile tarafından konu hakkında gelen açıklama şu şekilde:

“General Mobile olarak açık kaynak uygulama geliştirmeye önem veriyor ve uygulama geliştiricileri her platformda desteklemeye azami gayret gösteriyoruz. 

Android Q sürümü Google tarafından henüz son kullanıcılara açılmamıştır. Bu nedenle Android Q Beta programını, yazılımcıların uygulamalarını geliştirmeleri ve test edebilmeleri amacıyla sadece sınırlı bir kitle ile paylaştık.  

Bu doğrultuda ARGE birimimiz, Android Q Beta Programını bağımsız geliştiricilerin açık kaynak kodlarından da yararlanarak hazırlamış, açık kaynak kod lisans kullanımına uygun olarak kod içerisinde ve github sayfamızda ilgili her bir geliştiriciye referans vererek desteklemeyi hedeflemiştir. Söz konusu iki bağımsız geliştiriciye referans desteğinin verilmediği yapılan uyarılar sonucunda fark edilerek bu durum düzeltilmiş, ilgili yazılımcı dostlarımızın da referanslarının yer alması sağlanmıştır. Bu iki arkadaşımız ile iletişim halinde olduğumuzu ve gelecekte de benzer projelerde birlikte çalışma arzusunda olduğumuzu belirtmek isteriz. Kendileri de bu yönde katkı sağlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade etmişlerdir. 

General Mobile olarak, yazılım geliştiricilerin gelişimine önem verdiğimizi, bu amaçla hayata geçecek tüm projelerimizde, tüm paydaşlarımızın sağlayacağı katkıya ve geri bildirime de açık olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak isteriz. “

Paylaş