Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük son teknoloji üretim üssünü bugüne kadar 150 milyon TL yatırım ile İstanbul İkitelli’de faaliyete geçiren General Mobile’ın Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, MÜSTAKİL Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 25. Olağan Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Gerçekleşen görüşmede Yaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a; özel üretim, arka kapağında Cumhurbaşkanlığı forsu ve imzası bulunan son teknolojiye sahip, yerli üretim GM9 Pro modelini takdim etti.

Burada yerli tanımını biraz daha açmak gerek. Bildiğiniz üzere GM9 Pro’nun içerisinde kullanılan parçaların pek çoğu ithal. Aslında Türkiye’de üretilen bir parçası yok. Ancak bu parçaların birleştirilmesi ya da montelenmesi Türkiye’de yapılıyor.

Şöyle düşünelim Sony, Türkiye’de bir üretim fabrikası açıyor. Parçalar yurt dışından geliyor ama montelenmesi ülkemizde yapılıyor. Bu durumda Sony yüzde yüz yerli üretim mi yapmış olacak? Üreten kişilere sağlanan istihdam açısından evet yerlilik var ama parçaların tedariği yönünden baktığımızda ne yazık ki aynı durum söz konusu değil.

General Mobile GM 9 Pro teknik özellikleri ve parçaların menşei ülkeleri:

Ekran: 6,1 inç Full HD+ AMOLED, Corning Gorilla Glass 5 (ABD)
İşlemci ve CPU: Qualcomm Snapdragon 660 (ABD)
İşletim Sistemi: Android 8.1 (ABD)
Arka kamera: Arka /12 + 8 Megapiksel f/1,8 AF Dual Tone Flaşlı (Sony IMX363 – Japonya)
Ön kamera: 8 Megapiksel FF flaşlı
Bağlantı: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.2, Type-C 3,1
Hafıza: 4 GB RAM + 64 GB dahili hafıza (256 GB’a kadar Micro SD kart desteği)
Pil: 3800 mAh
Sensör: Gyro, Accelerometer, Proximity, eCompass, Light
GPS: A-GPS,GLONASS
Boyutlar: 159 x 75,8 x 7,9 mm
Ağırlık: 175 gram
Ağ: 4.5G, Cat7 300/150 Mbps, VoLTE, ViLTE, VoWifi
General Mobile GM 9 Pro fiyatı: 1699 TL

Paylaş