Geçtiğimiz dönemde Cambridge Analytica skandalıyla kullanıcı gizliliğini ihlal ettiği öne sürülen Facebook, ciddi anlamda kullanıcı kaybetmeye başlamış ve bu kullanıcı düşüşünün üzerine tüm üyeleri için daha hassas gizlilik ayarları seçenekleri sunmuştu.

Tüm bu yaşanan olaylardan sonra Pew Research Center’ın paylaştığı verilere göre, son bir yılda kullanıcıların %26’sı Facebook mobil uygulamasını sildi. Kullanıcıların yarısından fazlası ise gizlilik ayarlarını değiştirdi. Facebook’u silen kullanıcıların sayısı ise 18 – 29 yaş aralığında daha da dikkat çekici bir hal alıyor. Bu yaş grubundaki gençlerin yarısından fazlası Facebook’u silerken üçte ikisi gizlilik ayarlarını değiştirmiş durumda.

Ankete katılanların %42’si Facebook’a çok nadir giriyor

Pow Research Center’ın 11.06.2018 – 11.07.2018 tarihleri arasında gerçekleştirdiği, 5000 kişinin katıldığı anketin sonuçlarına göre Facebook kullanıcılarının %42’si sadece birkaç haftada bir Facebook’u kontrol ediyor. Ankete katılanların %10’u ise Facebook’un hakkında neler öğrendiğini bilmek için paylaşılan kullanıcı verilerini dosya olarak indirmiş.

65 yaş üstü Facebook kullanıcılarında ise sadece %10’luk kullanıcı düşüşü görülüyor. Yine de 65 yaş üstü kullanıcıların %30’dan fazlası, güvenlik endişelerinden dolayı gizlilik ayarlarını değiştirmiş.

Paylaş