Gençleri Siber Suçlara Teşvik Eden Şey Para Değil

18 Temmuz 2017
70 Görüntülenme

Siber güvenlik şirketi olan ESET editörlerinden biri İngiliz Ulusal Suç Ajansınız yayımladığı bir raporu inceleyerek siber suç dünyasına adım atan gençlerin hedefinin para kazanmak değil, çevresi tarafından takdir edilmek ve genel olarak bir popülerlik oluşturmak olduğuna vardı.

Buna verilen bir örnek şu şekilde:

ABD’de 18 yaşlarındaki bir genç hükümetin web sitelerine izinsiz olarak erişiyor ve ardından tutuklanıyor. Sonrasında ise işlediği suçla ilgili şunları söylüyor: “Bu eylemi hack camiasındakileri etkilemek için yaptım. Bunu başarabilmek için yeteneğim olduğunu gösterdim ve kendimi kanıtladım”

Gençleri biraz da buna iten şey aslında siber suçların hırsızlık ya da cinayet gibi bir suç olarak algılanmaması ve siber dünyada yaşanan her şeyin siber dünyada kalacağını, asla siber dünya üzerinden işlenen suçlardan dolayı tutuklanılmayacağının düşünülmesi. İngiliz Ulusal Suç Ajansı da İngiltere’de siber suçlara karışan gençlerin çoğunun asla geleneksel suç işleyemeyeceğini düşünüyor.

Gençleri bu suçlara iten bir diğer faktör ise bu suçların oldukça kolay bir şekilde işlenilmesi. Pahalı sistemlere ya da üstün bir teknik bilgiye sahip olunmasına gerek olmayan bu suçlar araç paketleri halinde modellenmiş durumda. Son zamanlarda ise en çok fidye yazılımları bir hizmet olarak satılıyor.

İngiliz Ulusal Suç Ajansı yapılan bu araştırma sonucunda gençlerin siber suçlara bulaşma olasılığının her ne kadar arttığı tanısına varsa da bunun akıl hocası eşliğinde önlenebileceğine inanıyor. Siber suçu bırakıp teknoloji konusunda eğitim alan veya kariyer elde etmeyi başaran eski suçlular, bu değişikliği olumlu bir akıl hocası veya onlara becerilerini olumlu bir şekilde kullanma fırsatı veren bir kişiye borçlu olduklarını dile getirdiler.

 

İlginizi çekebilir

Türkiye’nin ilk e-bilardo turnuvası başlıyor!
OYUN
54 okunma
OYUN
54 okunma

Türkiye’nin ilk e-bilardo turnuvası başlıyor!

Mert Yamak - 21 Haziran 2018

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de günden güne daha büyük ilgi gören espor alanında, Türkiye’nin ilk bilardo turnuvası, Pool Elite…

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti
Sektörel
226 okunma
Sektörel
226 okunma

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

Samsung denildiğinde sektörün yanı sıra son kullanıcının da aklına gelen isimlerden, Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı…

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı
Sosyal Medya
108 okunma
Sosyal Medya
108 okunma

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

acebook'un kullanıcı verilerini "seçilmiş" şirketlerle paylaştığı bildirildi. Facebook'tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, kullanıcı bilgilerinin RBC Capital Markets ve Nissan Motor…

Yorum yap