İntihar haberleriyle gündeme gelen Mavi Balina adlı oyunun ardından geçtiğimiz yıl ‘Momo’ adlı yeni bir oyun ortaya çıkmıştı Mesajlaşma platformu WhatsApp üzerinden yayılan korkunç yüzü giderek daha fazla kişi tanımaya başladı. Momo için “Yeni Mavi Balina” benzetmeleri de yapıldı. Şimdise bu oyunun filmi geliyor.

Orion Pictures ve Vertigo Entertainment, çocukların intihar girişimleriyle ilişkilendirilen Momo’yu sinema salonlarına getirmek için hazırlıklara başladı. Deadline’ın haberine göre Taka Ichise’nin yöneteceği filmin söylentileri geçtiğimiz sene ortaya çıkmıştı.

Şimdilik filmin ne aşamada olduğu ve ne zaman vizyona gireceği bilinmiyor.

Nasıl ortaya çıktı?

İnternet, Momo ile ilgili içeriklerle dolu. Sosyal haber sitesi Reddit’te en çok okunanlar arasında “WhatsApp kızı Momo kim ve nedir?” başlığı bulunuyor. Bu soruya aynı platformda verilen en popüler cevap ise şu şekilde: “İspanyolca konuşulan ülkelerden birinden bir kişi, Instagram’dan bir fotoğraf keserek bununla bir WhatsApp kullanıcısı yarattı. Bu numara yayıldı ve temasa geçenlere rahatsız edici fotoğraflar gelmeye başladı. Bazıları Momo’nun kişisel bilgilerine ulaştığını da söylüyor.”

Momo ile ilgili kesin olarak bilinen tek şey, Japonya(+81), Kolombiya (+52) ve Meksika’da (+57) ülke uzantılı üç ayrı numaranın oyunla ilişkilendirilmiş olması.

Kullanılan fotoğraf ise Japonya’da bir sergiden elde edilmiş. Artık Momo olarak bilinen bu korkunç yüz, söz konusu sergide yer alan bir “kuş kadın heykeline” aitti.

Vanilla Müzesinde 2016 yılındaki sergide görücüye çıkan “Momo” etkinliğin en çok ilgi çeken işlerinden biriydi.

Birçok kişi onunla çekilen fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaştı ve bu şekilde de Instagram’da yayıldı.

YouTube içeriklerinde Momo videolarının paylaşıldığı şeklinde çıkan haberlere yönelik “Medyada yer alan haberlerin aksine, yakın zamanda YouTube’da Momo’ya ya da Momo’yu özendiren içeriğe yer veren videolara ilişkin hiçbir bulgu ulaşmamıştır. Bu tür içerikler kurallarımıza aykırıdır ve hemen kaldırılır.” dedi.

Paylaş