Son yıllarda, akıllı telefon üreticileri, parmak izi okuyucular, yüz haritalama ve hatta avucunuzun içindeki kan damarlarını belirleyen sensörler kullanarak cihazlarını güvence altına almak için gelişmiş özellikler kullanıyor. Bir kullanıcı ise Samsung Galaxy S10’daki ekran içi parmak izi okuyucusunu parmak izinin 3D baskısı ile kandırabileceğini buldu.

Imgur’dan yapılan paylaşımda, darkshark adlı kullanıcı şarap kadehindeki parmak izinin fotoğrafını çekti. Daha sonra bunu Photoshop’ta işledi 3ds Max’i kullanarak üç boyutlu modelini çıkardı. 13 dakika süren baskının ardından, telefonun sensörünü parmağının üç boyutlu baskısıyla kandırdı.

Galaxy S10’un parmak izi sensörü, telefonun diğer sürümlerinde kullanılanlardan çok farklı. Darkshark ise telefondaki ultrasonik sensörü aldatmanın çok zor olmadığına dikkat çekti.

Kullanıcı,  “Tüm bu süreci 3 dakikadan daha az bir sürede yapabilirim. 3D baskıya uzaktan erişim olması yeterli.” dedi.

Bu, telefon sensörlerinin aşıldığı ilk durum değil. Polis memurları , cinayet kurbanının telefonuna girmek için 2016 yılında 3D baskı kullandı. 2017 yılında ise bir siber güvenlik şirketi 150 dolarlık yüz maskesiyle Apple’ın iPhone X’unda Face ID sistemini geçmişti.

Paylaş