Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, yeni uzay stratejisi kapsamında uyduları korumak için lazer silahı geliştireceklerini söyledi. Parly, uzay savunması için bütçeden 700 milyon dolarlık bir pay ayrılacağını belirtti. Uzay savunması için harcanan paranın 2025 itibarıyla 4.3 milyar avroyu geçmesi öngörülüyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından duyurulan uzay savunma kuvvetleri kurma planını detaylandıran Florence Parly, ülkenin uzaydaki uydularını korumak için lazer silahı üretileceğini açıkladı.

Lyon yakınlarındaki bir askeri üstte konuşan Parly, “Bugün müttefiklerimiz ve rakiplerimiz uzayı askerileştiriyor.” ifadelerini kullandı.

Parly konuşmasına “Toparlamak için vaktimiz daralıyor, harekete geçmeliyiz. Evet, güçlü lazer silahlar geliştireceğiz. Fransa’nın geride kaldığı bir alan.” şeklinde devam etti.

Savunma Bakanlığı 4.3 milyar bütçe ayrılacak uzay kuvvetlerinin 2030 yılına kadar tam kapasite ile çalışmasını planlıyor.

Parly, uzay stratejisinin dayandığı temelleri “Eğer uydularımız tehdit altındaysa rakiplerimizin gözünü kamaştırmayı düşünüyoruz. Cevap ve karşılık verme hakkımızı saklı tutuyoruz: Bu uydularımızdan veya nano uydulardaki devriyelerden dağıtılan güçlü lazerlerin kullanımını içerebilir.” sözleri ile açıkladı.

Paylaş