Ford 2008 ekonomik krizinden beri en zor dönemini geçirdiği Avrupa’da yeni model atağıyla adeta yeniden doğumunu gerçekleştiriyor. New York Auto Show öncesi Kuzey Amerika ile birlikte Avrupa’da da eş zamanlı olarak düzenlenen ‘Go Electric’ etkinliğinde ‘Müşteri İhtiyacına Göre Tasarlanan Yeni Elektrikli Araç Ürün Gamı’ tanıtıldı. Her ne kadar ‘Go Electric’ sloganıyla elektrik vurgusu yapılsa da önümüzdeki takvimde gelecek yeni modellerin çoğu aslında Ford’un Hybrid atılımının ikinci safhasını temsil ediyor. Tam elektrikli atılım için Ford kozlarını henüz ortaya koymuyor.

Detroit merkezli otomotiv devinin SUV model ailesinin bel kemiği ve küresel çapta en çok satan modeli Kuga tamamen yenilenirken yarı (mild), tam (hibrit) ve şarj edilebilir hibrit (PHEV) güç aktarma organı seçenekleriyle sunulan ilk Ford olacak. Kuga Plug-In Hybrid, haricen de şarj edilerek 50 kilometrelik elektrikli menzile ulaşabilecek.

Avrupa için devasa boyutlarda yeni bir model olan Explorer Plug-In Hybrid 450 PS, 840 Nm tork güç ve 40 km elektrik menzille geliyor.

Yeni sekiz koltuklu Tourneo Custom Plug-In Hybrid de  50 kilometreye varan sıfır emisyonlu elektrik menzil hedefi ile pazara sunuluyor.

Yeni Fiesta EcoBoost Hybrid ve Focus EcoBoost Hybrid de kompakt sınıfa gelerek, Ford’un bu alandaki başlıca rakibi Toyota Hybrid’in karşısında elini epey güçlendirecek.

Ford Avrupa’nın gecesinde bir diğer sürpriz de, Mustang modellerinden ilham alan tam elektrikli performans SUV modeli PUMA oldu. Kısıtlı bilgilerin paylaşıldığı yeni Puma 600 kilometrelik WLTP (yeni yakıt ve enerji tüketim ölçü normu) menziliyle 2020 yılında geliyor.

Paylaş