Ford Otosan ve Avusturya merkezli test-simülasyon mühendislik firması AVL, tam otonom sürüşe giden yolda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, Ford Trucks araçlarında uygulanmak üzere İngilizcesi ‘platooning’ , Türkçesi ile ‘katarlama’ sürüş tekniğini otonom hale getirmek için ortak Ar-Ge işbirliği başlattılar. Ford Otosan’ın Sancaktepe’deki Ar-Ge merkezinde düzenlenen ortak basın toplantısında duyurulan anlaşmayla, yaklaşık 3 yıl sürecek işbirliği kapsamında iki köklü firma otomotiv teknolojileri ve mühendislik alanlarındaki deneyimlerini bir araya getirecek.

Peki nedir bu otonom katarlama?

İngilizce kökenli ‘convoy’, ‘platoon’ kelimelerinin Türkçe karşılığı olan katar kelimesiyle tabir edilen bu terim, takım halinde hareket etmek anlamına geliyor. Otonom katarlama ise bu takım halinde hareketin sensör, radar, lidar vb. donanımlardan gelen bilgi akışı sayesinde makinelerin kontrolünde özerk bir şekilde gerçekleşmesini ifade ediyor.

Yakıt ekonomisinde en önemli etkenlereden biri olan aerodinamik sürtünme katsayısı aracın ön kesit alanının karesiyle bağlantılı olduğu için ağır vasıtalarda bu durum binek otomobillere göre yüzdesel olarak çok fark yaratıyor. İşte bu sebepten otonom katarlama ağır vasıtların yakıt ekonomisi için çok daha önemli hale geliyor. Yüksek hızda seyreden lider aracın arkasında oluşturduğu hava tüneli, katarın arkasındaki araçların maruz kalacakları aerodinamik sürtünme katsayısını azaltıyor. Güvenli yakın takip mesafesini mümkün kılan otonom katarlama sayesinde, yüzde 15’e varan yakıt tasarrufu sağlanabiliyor.
Bu sürüş tekniğini her ne kadar sürücüler kendi duyu organlarını kullanarak yıllardır uygulasalar da artık bunu gelişen teknoloji ile otomatikleştirmek ve insan tepki süresinden çok daha hızlı hale getirerek sürüş güvenliği artılıyor. İşte bu teknolojiyi son kullanıcıya ulaşan bir ürün haline getirme görevi Ford Trucks F-MAX modelinin geliştiricisi ve üreticisi Ford Otosan ile AVL‘nin yaptığı bu işbirliği ile gerçekleşecek.
Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Burak Gökçelik ile AVL Başkan Yardımcısı Lukas Walter imza töreninde yaptıkları işbirliğine dair soruları yanıtlarken şu açıklamalarda bulundu;

Tam otonom araca giden yolda en önemli adım

Otonom sürüş teknolojileri alanında yetkinlikler geliştirilmesine katkı sağlayacak işbirliğinin birinci aşaması 2019’un ilk yarısında tamamlanacak. Ar-Ge işbirliği kapsamında, Ford Otosan Ürün Geliştirme birimleri ile AVL’nin Türkiye ve Almanya’daki mühendislik ekipleri “AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye” ve “AVL Software and Functions GmbH” birlikte çalışacak. Ağır ticari araç segmentinde tam otonom araca giden yolda, en önemli adımlardan biri olacak ‘Platooning’ teknolojisiyle, uzun yol taşımacılığı yapan ağır ticari araçların operasyonel verimliliğinin arttırılması hedefleniyor.

“Türkiye’de bir ilk olarak, otonom sürüş teknolojileri geliştirilmesine katkı sunacak”

Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Burak Gökçelik, dünyada 2025’te yaygın hale gelmesi beklenen bu teknolojinin Türkiye’deki ilk adımının 2018’de atılmış olmasına işaret ederek,

“Yaklaşık 20 yıldır ortak mühendislik çalışmaları yürüttüğümüz AVL ile yeni teknolojiler geliştirmek ve uygulamak amacıyla bir iş birliğine daha imza atıyoruz. “Platooning” teknolojisi ile şehirlerarası taşımacılık yapan ağır ticari araçların seyir halinde birbirlerini yakın mesafeden takip edebilmeleri sayesinde yakıt tüketimi ve karbon emisyonları ciddi oranda azalacak, böylece işletme maliyetleri de düşürülmüş olacak. “Platooning” bu açıdan bakıldığında sadece karayolu taşımacılığında operasyonel verimi arttırmakla kalmayacak, güvenlik konusunda da önemli bir rol oynayacak. “Platooning”, araçlar arası haberleşme teknolojisi sayesinde ortalama bir sürücüye göre daha hızlı ve güvenilir eylemleri mümkün kılacak, böylece daha emniyetli bir sürüş sağlayacak. “Platooning” uluslararası taşımacılık faaliyetlerinde filolara önemli verimlilik sağlayarak Ford Trucks markamızın uluslararası pazarlardaki büyümesine yeni bir ivme kazandıracak. Dünya çapında rekabet gücümüzü artıracak, Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçireceğimiz bu Ar-Ge projesi, otonom sürüş teknolojileri konusunda ülkemize ayrıca katma değer ve mühendislik bilgisi de kazandıracak. Ford Otosan’ın yarım asrı aşan kamyon üretim ve geliştirme tecrübesi ile AVL’nin sahip olduğu güç aktarım sistemleri birikiminin bir araya gelmesi, projenin başarısına önemli katkı sağlayacak.”


Yerli üretim F-MAX üzerinde çalışılacak

“Ford Otosan ile gelişmiş otonom sürüş teknolojilerine sahip ağır ticari araçlar geliştirme yolunda önemli bir anlaşma imzaladık. Bu işbirliğinde, 2018 yılı Hannover IAA fuarında Uluslararası Yılın Kamyonu (ITOY) ödülü sahibi F-MAX üzerinde çalışacağız. Ford Otosan Ürün Geliştirme birimleri ile AVL’nin Türkiye ve Regensburg-Almanya’daki mühendislik ekiplerinin ile bir araya geldiği bu işbirliği, Türkiye’de bu alandaki ilk örnek. Bu son teknoloji ürünü kamyon ile Platooning teknolojisi birleştiğinde, taşımacılık sektörüne önemli yakıt verimliliği iyileştirmeleri ve maliyet tasarrufu sağlanacaktır. Bu işbirliğini gelecekteki otonom sürüş teknolojilerine doğru gerçekçi bir adım olarak görüyoruz.”

“Platooning” teknolojisinin mevcut gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS) teknolojilerinin hızlı bir gelişimi olduğuna değinen Lukas Walter, “Devam eden araştırmalarımız, 3 kamyonun dahil olduğu bir konvoyda, Platooning teknolojisinin uzun mesafede kamyonların yakıt tüketimini %8 ile %15 oranında azalttığını göstermektedir. Trafikte güvenliği artırmak ve karbon emisyonlarını azaltmak için bu teknolojiyi daha da geliştirebiliriz.”

Lukas Walter AVL’nin global know-how birikimi ile işbirliğine katkıda bulunacağını belirterek, “AVL, güç aktarım sistemleri geliştirilmesindeki liderliğini uzun yıllardır sürdürmektedir. Son yıllarda da, otonom sürüş teknolojilerine yönelik elektronik kontrol sistemleri de dahil olmak üzere, gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS) için teknolojilerin ve metodolojilerin geliştirilmesinde önemli bir oyuncu olarak yerini almıştır. AVL’nin Regensburg-Almanya’daki araç kontrol teknolojileri yetkinlik merkezi, bu alanlardaki küresel uzmanlığı ile bu işbirliğine katkıda bulunacaktır. Bu işbirliğinin çıktıları, gelecekte ticari bir çözümün temelini oluşturabilir.”

Paylaş