Henry Ford tarafından 1903’te kurulan Amerikan otomotiv devi Ford Motor Company, Meksika’daki üretiminin önemli bir bölümünü Çin’e taşıma kararı aldı.

Türkiye’de çok sayıda seven kullanıcısı olan Ford şirketi tarafından yapılan açıklamada, şirket bünyesindeki Ford Focus modelinin 2019 yılının ikinci yarısından sonra Meksika yerine Çin’de üretileceği bildirildi. Yatırım harcamalarını düşürme amacıyla bu yatırımı yapacak olan Ford, bu hamlesiyle harcamalarında 1 milyar dolardan fazla tasarruf elde etmeyi umuyor.

Çin’de üretilecek Ford Focus model arabaların Kuzey Amerika pazarında yer bulacağı ifade edilirken. Bu kararın Amerika Birleşik Devletlerinde iş kaybına yol açmayacağının altı çizildi.

Kentucky fabrikasına 2015 yılının sonunda 1,3 milyar dolarlık yatırım yapan Ford, burada 2bin kişilik iş olanağı sağlamıştı. Kentucky eyaletindeki kamyon üretim fabrikasında  yeniden tasarlanan Lincoln Naviagor ve Ford Expedition için 900 milyon dolar daha yatırım yapacağını açıklayan Ford bununla fazladan bin kişilik istihdam yaratmayı hedefliyor. Bu bilgileri de açıklamalarında paylaşan Ford 2018 ve 2019 için daha karlı ve daha üretken yatırım karları almanın peşinde.

Ford şirketi geçtiğimiz günlerde 2018 Ocak ayında Meksika’daki tesisine yapacağı 1,6 milyar dolarlık yatırımını iptal etmeyi planladıklarını, buradaki yatırımın yerine Amerika Birleşik Devletlerinde talep fazla olursa daha büyük  SUV’ler için Ohio’da 700 milyon dolarlık yatırım planıyla birlikte 700 kişilik daha iş olanağı oluşturacaklarını belirtmişti.

Paylaş