Dövmeleriniz sadece vücudunuzu süslemekle kalmayacak, artık akıllı hale gelecek şekilde işlev kazanacak.

Microsoft ile Massachusetts Instıtute Of Technology (MIT) mühendislerinin işbirliğiyle giyilebilir teknoloji alanında gerçekleştirdiği DuoSkin adı verilen bu dövmeler akıllı cihaz deneyimi vücudunuzda yaşatacak.

3class_cap

Çift arayüze sahip geçici metal dövme olarak kullanıcılara hizmet verecek olan DuoSkin, “trackpad” özelliği gösterecek. DuoSkin’in üç farklı uygulama alanı bulunuyor.

Birincisi, telefon, tablet veya televizyon gibi cihazları kontrol edebilecek bir arayüz. Kullanıcılar deri üzerindeki noktalara basarak örneğin telefondaki müzik çaların sesini açıp kapayabiliyor veya hızlı aramada kayıtlı kişileri arayabiliyor.
İkinci seçenek de dövmeler kullanıcıların tenindeki ısı değişimlerine tepki vererek renk değiştirebiliyor.

Üçüncü olarak ise bu devreler veri depolamak için kullanılabiliyor. Böylece kişiler yanında taşımak istediği verileri bedenlerine depolayabiliyor.

Araştırma ekibinin liderlerinden biri olan Cindy Hsin-Liu Kao çözüm ile ilgili yaptığı açıklamada; dövmelerin kullanıcı bedenlerine aktarma sürecinin oldukça kolay olduğunu belirtti. Ayrıca kullanıcıların tercihlerine göre çeşitli tasarım seçenekleri barındıracaklarını dile getiren Kao, dövmelerin yüzük, bileklik gibi şekillerde hizmet verebileceğini sözlerine ekledi.

Teknoloji şimdilik çok erken aşamada ve Microsoft ile MIT mühendisleri teknolojiyi geliştirmek için çalışıyor. Ancak ilk denemeler başarılı sonuçlar vermiş durumda fakat akıllı dövmelerin piyasaya sürülme durumlarına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

 

3class_nfc

opk

 

Paylaş