First Robotics Competition’da öğrencilerden, belirlenen oyun ve kurallar dahilinde robotlarını yapmaları, aynı zamanda kendi iş planlarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir takım oluşturmaları.

Kazanan takımın 17-20 Nisan 2019 tarihlerinde ABD – Houston’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na katılacak.

Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı 4th Dimension, İstanbul’da düzenlenen Fırst Robotics Competition (FRC) bölgesel yarışmasında, ‘Engineering Inspiration’ ödülünü alarak ABD’deki dünya şampiyonasına katılma hakkı elde etti.

Etkinlikle ilgili hazırladığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz…

FIRST ROBOTİC COMPETİTİON (FRC) NEDİR?

FRC, fen ve teknolojinin getirdiği titizliği ve zorluğu sporun heyecanıyla birleştiren bir robotik yarışmasıdır. Yarışmaya katılan lise öğrencileri tarafından, karşılaşabileceğiniz en zor eğlence şeklinde de tanımlanıyor. Katı kurallar altında, kısıtlı kaynaklar ile takımların destek bulmaları ve kendilerine özel bir “marka’ oluşturmaları gerekir. Takımlar ayrıca robot yapımı için verilen altı haftalık süreçte potaya top atan, disk atan vb. endüstriyel bir robot ve uygun bir yazılım programlarlar. Bu robotlar yaklaşık bir basketbol sahası boyutundaki yarışma alanında görevleri gerçekleştirmeyi amaçlar. Robot yapımı dışında beklenen ise küçük bir şirket mantığıyla oluşturulacak olan takımların sponsorluk ilişkileri kurması ve devamının sağlanması, stratejik planlarını oluşturması ve gelecekte bu yolda ilerleyecek küçük yaştaki öğrencilere STEM’i yayabilmek ve köklü bir takım bırakabilmek.

Paylaş