FIFA’nın Yeni Hedefi: Futbolcuları Giyilebilir Teknoloji ile Kontrol Edebilmek

4 Ağustos 2017
189 Görüntülenme

Futbol her geçen gün teknolojiyle daha da bütünleşiyor. FIFA bu alanda Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) ile birlikte gol çizgisi teknolojisi ve Video Yardımcı Hakem teknolojisi üzerinde çalmasının yanı sıra şimdi de giyilebilir teknoloji ile sahadaki futbolcuların takip edildiği sistemi gerçekleştirme hedefinde.

Elektronik Performans Takip Sistemleri (EPTS) adı altında gerçekleştirilecek olan takip sistemi, oyuncuların kalp atış hızı, katedilen mesafe, hız ve yorgunluk gibi bilgileri gerçek zamanlı olarak giyilebilir teknoloji ürünleri tarafından takip edilebilecek. Bu tür uygulamalar her ne kadar antremanlarda kullanılsa da maçlarda kullanılmasına izin verilmiyor.

FIFA’nın oyuncuları resmi maç esnasında giyilebilir teknoloji ile takip edebileceği projeye IFAB tarafından destek veriliyor. IFAB ve FIFA, Elektronik Performans Takip Sistemleri (EPTS) için küresel bir standart oluşturmak üzere çağrıda bulunmak üzere 2015’te toplanmıştı fakat EPTS’nin ne zaman ve nasıl uygulanacağının bilgisinin önümüzdeki mart ayında açıklanacağı belirtildi.

IFAB Sekreteri Lukas Brud’un açıklamasına göre Barcelona, Manchester City ve Seattle Sounders bu uygulamanın maçlarda da kullanılmasına fazlasıyla destek veren kulüplerden.

FIFA ve FIBA tüm bunların yanı sıra bu uygulamanın futbolcular için tehdit oluşturmamasını da oldukça önemsiyor. Yine Lukas Brud yaptığı açıklamada, bu uygulamanın şu anda 50 şirket tarafından takımlar ve futbolcular ile birlikte test edildiğini ifade ediyor.

FIFA’nın Elektronik Performans Takip Sistemleri (EPTS) ile ilgili hazırladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

İlginizi çekebilir

Spotify Arap ülkelerine “Yalelli” dedi
23 okunma
23 okunma

Spotify Arap ülkelerine “Yalelli” dedi

Serhat Ayan - 14 Kasım 2018

Spotify, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölgeleri’nde bulunan 13 ülkede,Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Umman, Katar, Bahreyn, Cezayir,…

Apple ID hesapları birbiri ardına kilitleniyor
28 okunma
28 okunma

Apple ID hesapları birbiri ardına kilitleniyor

Serhat Ayan - 14 Kasım 2018

Son günlerde Apple kullanıcılarından ortak bir şikayet geldi: Ortada hiçbir geçerli neden yokken Apple ID hesapları kilitleniyor. Bu, normalde çok…

Bir ürünün fotoğrafını çekin. Google size fiyatını söylesin
29 okunma
29 okunma

Bir ürünün fotoğrafını çekin. Google size fiyatını söylesin

Serhat Ayan - 14 Kasım 2018

Çinli akıllı telefon üreticisi OnePlus, birkaç hafta önce en son akıllı telefon 6T'yi piyasaya sürdü. OnePlus 6T, kamerasıyla entegre edilmiş…

%d blogcu bunu beğendi: