FIFA’nın Yeni Hedefi: Futbolcuları Giyilebilir Teknoloji ile Kontrol Edebilmek

4 Ağustos 2017
265 Görüntülenme

Futbol her geçen gün teknolojiyle daha da bütünleşiyor. FIFA bu alanda Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) ile birlikte gol çizgisi teknolojisi ve Video Yardımcı Hakem teknolojisi üzerinde çalmasının yanı sıra şimdi de giyilebilir teknoloji ile sahadaki futbolcuların takip edildiği sistemi gerçekleştirme hedefinde.

Elektronik Performans Takip Sistemleri (EPTS) adı altında gerçekleştirilecek olan takip sistemi, oyuncuların kalp atış hızı, katedilen mesafe, hız ve yorgunluk gibi bilgileri gerçek zamanlı olarak giyilebilir teknoloji ürünleri tarafından takip edilebilecek. Bu tür uygulamalar her ne kadar antremanlarda kullanılsa da maçlarda kullanılmasına izin verilmiyor.

FIFA’nın oyuncuları resmi maç esnasında giyilebilir teknoloji ile takip edebileceği projeye IFAB tarafından destek veriliyor. IFAB ve FIFA, Elektronik Performans Takip Sistemleri (EPTS) için küresel bir standart oluşturmak üzere çağrıda bulunmak üzere 2015’te toplanmıştı fakat EPTS’nin ne zaman ve nasıl uygulanacağının bilgisinin önümüzdeki mart ayında açıklanacağı belirtildi.

IFAB Sekreteri Lukas Brud’un açıklamasına göre Barcelona, Manchester City ve Seattle Sounders bu uygulamanın maçlarda da kullanılmasına fazlasıyla destek veren kulüplerden.

FIFA ve FIBA tüm bunların yanı sıra bu uygulamanın futbolcular için tehdit oluşturmamasını da oldukça önemsiyor. Yine Lukas Brud yaptığı açıklamada, bu uygulamanın şu anda 50 şirket tarafından takımlar ve futbolcular ile birlikte test edildiğini ifade ediyor.

FIFA’nın Elektronik Performans Takip Sistemleri (EPTS) ile ilgili hazırladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

İlginizi çekebilir

Öğretmen ve öğrenciler EBA hizmetini ücretsiz kullanabilecek
50 okunma
50 okunma

Öğretmen ve öğrenciler EBA hizmetini ücretsiz kullanabilecek

Onur Binay - 21 Mart 2019

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca "Milli Teknoloji Hamlesi" kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan çevrimiçi sosyal eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı'nı…

SpaceX’in roketiyle Londra-New York arası yolculuk 30 dakika sürecek
39 okunma
39 okunma

SpaceX’in roketiyle Londra-New York arası yolculuk 30 dakika sürecek

Onur Binay - 21 Mart 2019

Roketle yapılan uzun mesafeli uçuşlar, uçak yolculuğunu önemli ölçüde azaltabilir. Londra'dan  New York'a yapılacak bir yolculuk, SpaceX’in Starship roketiyle sadece 29…

Volvo: Çarpışma güvenliği verilerimizi paylaşacağız
44 okunma
44 okunma

Volvo: Çarpışma güvenliği verilerimizi paylaşacağız

Onur Binay - 21 Mart 2019

Volvo , üreticilerden bağımsız olarak, araba kazalarından kaynaklanan yaralanma ve ölümlerin azaltılmasına yardımcı olmak istiyor. Bu nedenle diğer araç üreticileriyle…

%d blogcu bunu beğendi: