Naci Ağbal, sosyal medya hesapları üzerinden ürün tanıtımı yaparak gelir elde eden fenomenleri belirleyip vergi mükellefi yapacağız dedi. Yeni dizenlemeyle birlikte fenomenler vergi verecek. Anadolu Ajansı’na konuşan Bakan Ağbal, söz konusu kişiler tespit edilerek vergi mükellefi yapacaklarını aktardı. Maliye Bakanı Naci Ağbal‘ın AA’ya yaptığı açıklamada satır başları şöyle:

  • Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın, isterse video çekerek twitler atıp oradan gelir elde etsin. Her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek.
  • Kazanç doğuran faaliyetleri bu ortamlarda yürütenler ya kendiliğinden gelip mükellef olacak ya da onları biz tespit edeceğiz ve resen mükellef yapacağız.
  • Vergi mükellefi olmanın yaşı yok. 18 yaşın altındaysa kanuni temsilcisi kimse onun adına beyanname verecek.

Fenomenler vergi verecek! Peki düzenleme geçmişe dönük içerikleri etkileyecek mi?

Bir süredir üzerinde konuşulan bu konu belli ki yakın zamanda hayata geçecek. Vergisiz kazancın takibinde geriye yönelik bir takip yapılıp yapılmayacağı şimdilik belli değil. Geriye dönük bir araştırma yapılması halinde fenomenlerin bu konuda bir hayli sıkıntıya düşeceklerini söylememiz lazım. Bunu zaman içerisinde göreceğiz.]]>

Paylaş