Facebook herkese aynı davranışı göstermiyor. Kimi ülkeye öyle kimi ülkeye böyle, kimi vatandaşlık grubuna öyle kimine şöyle davranarak global bir şirket olmanın ağırlığını taşıyamadığını gösteriyor herkese…

Öğrenim gördüğü Almondsbury Lisesi’nde İngiliz bir öğrencinin saldırısına uğrayan Jamal isimli çocuğun avukatları, aşırı sağcı İngiliz Savunma Ligi (EDL) hareketinin kurucusu Tommy Robinson’un Facebook’ta yaptığı paylaşımlar nedeniyle sosyal medya devine dava açmaya hazırlandıklarını açıkladı.

Zira, islamafobik protestolar gerçekleştirdiği bilinen EDL’nin kurucusu Robenson, Facebook hesabından paylaştığı videoda Jamal’ın masum olmadığını belirtiyor ve İngiliz bir öğrencinin Müslüman kız öğrenciler tarafından darp edildiğini, o sırada Jamal’ın da kızı tekmelediğini ve ısırdığını söylüyor.

Jamal’ın avukatları ise Facebook’un Robinson’un videolarının ‘iftira dolu’ ve ‘zararlı’ olduğunu bilmesine rağmen sırf video popüler olduğu için kaldırmamakla suçluyor.

Hayatın içinde giderek yükselen ırkçılık gibi çirkin kavramların beslenmesi için çok kaynak var. Facebook, bizim ve çocuklarımızın girdiği b sosyal medya organı onlardan biri olmamalı.

Paylaş