Facebook’un Analytica yaralarını kaşıyıp kanatan mayo uygulaması

27 Kasım 2018
186 Görüntülenme 1 Yorumlar

Facebook tam Analytica üstünden yaşadığı sorunların unutulduğunu düşünürken hiç ummadığı bir gol yedi. Hem de bir mayo uygulaması tarafından. Uygulama çok basit: Facebook arkadaşlarınızın adını giriyorsunuz o da size varsa onların mayolu resimlerini getiriyor.

Milletvekili Damian Collins, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in parlamentodaki Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesine ifade vermeye çağırdı. Collins, elinde reddetmesi imkansız doğrulukta belgeler olduğunu savunuyor.

Facebook’un bugünkü durumu 2015 yılına uzanıyor. O yıllarda arkadaşlarının mayolu fotoğrafını getirmek için hayata geçirilen uygulama, Facebook’un aynı dönemde kullanıcı sözleşmesi ve gizlilik kurallarını aniden değiştirmesiyle çöp haline dönüşmüş. 2015 yılının başında insanlar Facebook arkadaşlarının mayolu fotoğraflarını bulabilirken değişim tarihinden sonra bulamamaya başlamışlar. Six4Three uygulamasının sahibi de bunun üzerine Facebook ve Mark Zuckerberg’ü mahkemeye vermiş.

Bu arada bu uygulama basın tarafından büyük tepkiyle karşılanmış ve Huffington Post bu uygulamayı korkunç bulmuş ve gizlilik ayarlarını kapatmanın zamanı geldi demiş.

İşin ilginç tarafı, Six4Three uygulaması için açılan davada delil toplanırken umulanın çok ötesinde deliller ortaya çıkmış ve Facebook’un başı iyice derde girmiş: Observer gazetesi, ortaya çıkan delillere göre Facebook kullanıcı gizlilik sözleşmesini Cambridge Analytica’nın 87 milyon kullanıcının bilgilerini toplayabilmesi için bilerek ve isteyerek değiştirdiğini dile getirdi. CNN, bu dokümanların içinde Mark Zuckerberg ve Facebook’un diğer yetkililerinin bu konuda yazışmalarının olduğunu öne sürdü.

Facebook konusunda takıntıları yüksek olan Milletvekili Damian Collins bunu duyar duymaz Six4Three uygulamasının sahibini arayıp belgeleri kendine göndermesini istiyor. Six4Three şirketinin sahibi önce bunları vermeyeceğini söylüyor. Ancak Observer’ın haberine göre bu bilgileri paylaşmazsa ağır hapis cezası almakla tehdit ediliyor. Avam kamarasından bir yetkili, bu bilgileri Six4Three’nin sahibinden almakla görevlendiriliyor.

Konu şu anda beklemede ve belgelerin yayınlanıp yayınlanmayacağı belli değil. Milletvekili Collins bunları bir an önce ele geçirip yayınlama derdinde. Ona göre bu bilgilerin yayınlanması, üst düzeyde kamu yararı içeriyor.

Ancak kimse Collins’e inanmıyor ve Six4Three’nin davasının “tamamen liyakatsiz” olduğunu ve meclis komisyonunun aldığı belgelerin mahkeme emriyle mühür altında olması gerektiği dile getiriliyor.

Six4Three davası Facebook için o kadar büyük önem arzetmiyor. Ancak konunun tekrar Calbrdidge Analytica’ya bağlanması şirketi gerçekten de çok zor bir duruma sokacak. Kelimenin tam anlamıyla kabuk tutmuş yaralar kaşınarak tekrar kanatılacak.

İlginizi çekebilir

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı
77 okunma
77 okunma

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı

Onur Binay - 22 Şubat 2019

Mesajlaşma platformu WhatsApp üzerinden yayılan Momo’nun son olarak Arjantin'de 12 yaşındaki bir kızın ölümüne sebep olduğu iddia edilmişti. Momo'yla konuşan…

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir
71 okunma
71 okunma

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir

Onur Binay - 22 Şubat 2019

GeForce GTX 1660 ve GTX 1660 Ti söylentileri devam ederken, şimdi üçüncü bir Turing kartının gelecek ay geleceğine dair söylentiler…

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi
56 okunma
56 okunma

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi

Onur Binay - 22 Şubat 2019

WhatsApp 2.19.20 sürüm güncellemesiyle güvenliği bir adım arttırarak uygulamaya erişim izni için Face ID veya Touch ID kimlik doğrulama seçeneğini…

Tek yorum

  1. Pingback: Facebook artık kişisel verilerimizi pahalıya satacak

%d blogcu bunu beğendi: