Facebook’un Analytica yaralarını kaşıyıp kanatan mayo uygulaması

27 Kasım 2018
138 Görüntülenme 1 Yorumlar

Facebook tam Analytica üstünden yaşadığı sorunların unutulduğunu düşünürken hiç ummadığı bir gol yedi. Hem de bir mayo uygulaması tarafından. Uygulama çok basit: Facebook arkadaşlarınızın adını giriyorsunuz o da size varsa onların mayolu resimlerini getiriyor.

Milletvekili Damian Collins, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in parlamentodaki Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesine ifade vermeye çağırdı. Collins, elinde reddetmesi imkansız doğrulukta belgeler olduğunu savunuyor.

Facebook’un bugünkü durumu 2015 yılına uzanıyor. O yıllarda arkadaşlarının mayolu fotoğrafını getirmek için hayata geçirilen uygulama, Facebook’un aynı dönemde kullanıcı sözleşmesi ve gizlilik kurallarını aniden değiştirmesiyle çöp haline dönüşmüş. 2015 yılının başında insanlar Facebook arkadaşlarının mayolu fotoğraflarını bulabilirken değişim tarihinden sonra bulamamaya başlamışlar. Six4Three uygulamasının sahibi de bunun üzerine Facebook ve Mark Zuckerberg’ü mahkemeye vermiş.

Bu arada bu uygulama basın tarafından büyük tepkiyle karşılanmış ve Huffington Post bu uygulamayı korkunç bulmuş ve gizlilik ayarlarını kapatmanın zamanı geldi demiş.

İşin ilginç tarafı, Six4Three uygulaması için açılan davada delil toplanırken umulanın çok ötesinde deliller ortaya çıkmış ve Facebook’un başı iyice derde girmiş: Observer gazetesi, ortaya çıkan delillere göre Facebook kullanıcı gizlilik sözleşmesini Cambridge Analytica’nın 87 milyon kullanıcının bilgilerini toplayabilmesi için bilerek ve isteyerek değiştirdiğini dile getirdi. CNN, bu dokümanların içinde Mark Zuckerberg ve Facebook’un diğer yetkililerinin bu konuda yazışmalarının olduğunu öne sürdü.

Facebook konusunda takıntıları yüksek olan Milletvekili Damian Collins bunu duyar duymaz Six4Three uygulamasının sahibini arayıp belgeleri kendine göndermesini istiyor. Six4Three şirketinin sahibi önce bunları vermeyeceğini söylüyor. Ancak Observer’ın haberine göre bu bilgileri paylaşmazsa ağır hapis cezası almakla tehdit ediliyor. Avam kamarasından bir yetkili, bu bilgileri Six4Three’nin sahibinden almakla görevlendiriliyor.

Konu şu anda beklemede ve belgelerin yayınlanıp yayınlanmayacağı belli değil. Milletvekili Collins bunları bir an önce ele geçirip yayınlama derdinde. Ona göre bu bilgilerin yayınlanması, üst düzeyde kamu yararı içeriyor.

Ancak kimse Collins’e inanmıyor ve Six4Three’nin davasının “tamamen liyakatsiz” olduğunu ve meclis komisyonunun aldığı belgelerin mahkeme emriyle mühür altında olması gerektiği dile getiriliyor.

Six4Three davası Facebook için o kadar büyük önem arzetmiyor. Ancak konunun tekrar Calbrdidge Analytica’ya bağlanması şirketi gerçekten de çok zor bir duruma sokacak. Kelimenin tam anlamıyla kabuk tutmuş yaralar kaşınarak tekrar kanatılacak.

İlginizi çekebilir

İçerikçiye blockchain ile para kazandıran video platformu
26 okunma
26 okunma

İçerikçiye blockchain ile para kazandıran video platformu

Uğur Özdağlı - 12 Aralık 2018

İnternet üzerinden canlı yayın ve video platformu olarak faaliyet gösteren DLive, Lino blockchain tabanlı çalışan ve internet üzerinden canlı yayın yapılan…

Samsung bazı kelimeleri hafifletmeye çalışacak
38 okunma
38 okunma

Samsung bazı kelimeleri hafifletmeye çalışacak

Haber Merkezi - 12 Aralık 2018

Sosyal medyada her gün on binlerce çocuk yaşıtları tarafından siber zorbalığa maruz kalıyor ve bu zorbalık, sadece kelimelerle yapılıyor. Günlük…

İnternet fiyatları bir ayda üç kat uçacak
178 okunma
178 okunma

İnternet fiyatları bir ayda üç kat uçacak

Serhat Ayan - 12 Aralık 2018

Kotasız internet gelecek her şey ne kadar güzel olacak diyenlere hep dikkatli olun demiştik. Kotasız internet çıkınca aynı fiyata sınırsız…

Tek yorum

  1. Pingback: Facebook artık kişisel verilerimizi pahalıya satacak

%d blogcu bunu beğendi: