Facebook’u da etkileyen bir kesinti sosyal ağ kullanıcılarına dijital perdenin arkasına göz atma fırsatı sundu. Sorun yüzünde Facebook’a fotoğraflar yüklenemese de, şirketin yapay zekası tarafından fotoğraflara otomatik olarak eklenen etiketleri görmek mümkün hale geldi.

Örneğin, bir tatil fotoğrafını açmaya çalışanlar, “Bu resim şunları içerebilir: deniz, güneş, gülen insanlar” şeklinde ifadelerle karşılaştı. Bu durum aslında bilgisayarların, kullanıcıların hayatlarını nasıl algıladığını gösteriyor.

Aynı resim etiketleri, bazı Instagram kullanıcılarının da karşısına çıktı. Instagram’daki etiketlerde genel sahne ve nesne tanımları da yer alırken; Facebook’un yüz tanıma sisteminden hareketle fotoğrafta kimlerin olabileceği konusunda da önerilerde bulunuluyor. Şirket bunu 2017’den beri etiketlemediğiniz tüm fotoğraflar için yapıyor.

Facebook en azından Nisan 2016’dan bu yana görüntüleri bu şekilde “okumak” için makine öğrenmeyi kullanıyor ve proje şirketin erişilebilirlik çabalarının büyük bir parçası . Bu tür etiketler, görme engelli kullanıcılara fotoğrafları ve videoları tanımlamak için kullanılıyor.

Net olmayan, Facebook’un bu bilgileri reklamları hedeflemek için de kullanıp kullanmadığı. Kullanıcıların hayatlarıyla ilgili, bu görüntülerde yer alan ve Facebook’tan koruyabilecekleri çok fazla veri var. Evcil hayvanınız olup olmadığı, hobileriniz, tatile gitmeyi sevdiğiniz veya gerçekten eski model arabalara ilgi duyup duymadığınız vs.

Bununla birlikte, bu bilgilerin nasıl kullanıldığına bakılmaksızın, dünyanın en büyük veri toplama işlemlerinden birindeki perde arkasında büyüleyici bir bakış açısı var. Ayrıca, görsel dünyanın ne derece makineyle okunabileceğini de gösteriyor.

Paylaş