Facebook, zaman çizelgesinin geri kalanından ayrı bir Tributes bölümünde kutlamalar için mesaj bırakmalarını sağlayacak yeni bir özellik sunuyor. Hesabın gizlilik ayarlarına bağlı olarak, arkadaşlar, ölmeden önce yapılan gönderilerin yorumları da dahil olmak üzere, zaman çizelgesini hala yayınlayabilir. Anıtlaştırılmış hesabın bir Tributes bölümü varsa, anma gününden sonra (başkalarının giriş yapmasını engelleyen) yapılan gönderiler oraya yerleştiriliyor.

Kişinin ölümünden sonra aktif olacak “Legacy Contact” yani “Vasiyet Hesabı” özelliğini aktif etmiş bazı Facebook kullanıcıları, bugün yeni özellikle ilgili bir bildirim aldı.

Facebook Yardım Merkezi sayfası yeni özellik hakkında, “Arkadaşların ve ailenin hikaye paylaşabileceği, doğum gününü kutlayabileceği, anıları paylaşabileceği ve daha fazlasını anlayabileceği anma profillerinde bir alan” olarak açıklıyor.
Vasiyet hesabı, kimlerin paylaşım yapabileceğini, kimlerin profili görebileceğini ve yapılan paylaşımları silme gibi bazı özelliklere sahip.  Ayrıca, ölen kişinin etiketlendiği gönderileri kimin görebileceğini değiştirebilir veya etiketi kaldırabilir. Hesabın zaman çizelgesi incelemesi açılmışsa, eski kişi haraç gönderileri için kapatılabilir.

Vasiyet hesapları, ölen kişinin hesabına giremiyor, özel mesajları okuyamıyor arkadaş ekleyemiyor ve arkadaşlıktan çıkaramıyor.

Paylaş