The Verge sitesinde yer alan yeni bir habere göre, Facebook Bonfire ismini taşıyacak ve görüntülü grup sohbeti imkanı sunacak bir uygulamayı testten geçiriyor. Sonbaharda yayınlanacağı öngörülen uygulamanın şirket çalışanlarına denetildiği söylenenler arasında.

Geçtiğimiz dönemde Meerkat isimli uygulamanın geliştirici ekibi, Houseparty uygulamasını bundan iki yıl önce piyasaya sürmüştü. Meerkat’te, Periscope’ta ya da Facebook’ta canlı yayın yapmamış insanların sayılarının bir hayli çok olduğunu fark eden geliştirici ekibin kurucusu, insanların arkadaşlarıyla çevrim içi ortamda görüntülü biçimde vakit geçirebilmesini mümkün hâle getirmişti. Bu Facebook’un Bonfire girişiminin ardından Meerkat ekibi oluşturduğu yeni uygulamarında da sosyal medya deviyle uğraşmak zorunda kalacak gibi görünüyor.

Houseparty özellikle 14-20 yaş arasındaki kitle tarafından kabul gördü. Geçtiğimiz kasım ayında açıklanan verilere göre, uygulamanın 1.2 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu 1.2 milyon kişi günde toplam 20 milyon dakikayı uygulamada çevrim içi olarak geçiriyor. Facebook için özellikle gençler arasında popüler olan sosyal ağlar ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu sebepten bir zamanlar Snapchat’i satın almak isteyen şirket,  Snapchat’in olumsuz yanıtı sonrasında Snapchat’in özelliklerini tüm servislerinde kopyalama yolunu seçmişti. Houseparty’nin sürekli olarak kitlesini arttırması ve ABD’de iTunes App Store’da en popüler 200 uygulama arasına girmiş bulunması, Facebook’a Houseparty’yi kopyalaması için gerekli teşviki sağlamış gibi görünüyor.

Eğer Bornfire görüntülü grup görüşmesi yapmayı mümkün kılan Houseparty’nin sunduğu her hizmeti sunabilirse Bonfire’ın bu uygulamayı rahatlıkla geçeceği ön görülüyor. Zaten canlı yayın konusunda da Meerkat’ı çok uzun süre öncesinde geride bırakan Facebook, yeni uygulaması Bornfire’la neler yapacak yakında hep birlikte göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here