Facebook: Derin öğrenmenin yeni bir programlama diline ihtiyacı olabilir

Facebook AI Araştırma Direktörü Yann LeCun, derinlemesine öğrenmenin Python'dan daha esnek ve çalışmak için daha kolay olan yeni bir programlama diline ihtiyacı olabileceğini söyledi. Böyle bir dilin gerekip gerekmediği henüz belli değil, ancak araştırmacı ve mühendislerin çok sağlam istekleri karşısında bir ihtimal var.

19 Şubat 2019
1190 Görüntülenme

LeCun, 1980’lerden beri sinir ağları ile çalışıyor. LeCun, “Google ve Facebook da derinlemesine öğrenme için verimli olabilecek derlenmiş bir dili tasarlayacak başka yerler var. Ancak toplumun izleyeceği hiçbir şey belli değil. Çünkü insanlar sadece Python’u kullanmak istiyorlar” dedi.

Python şu anda GitHub’ın son Octoverse raporuna göre, makine öğrenimi projelerinde çalışan ve geliştiriciler tarafından kullanılan en popüler dil. Dil, Facebook’un PyTorch ve Google’ın TensorFlow çerçeveleri için temel oluşturuyor.

“Kullanılabilir donanım türünün, insanların yaptığı araştırmalar üzerinde büyük bir etkisi var. Bu nedenle önümüzdeki on yılda AI’nın yönü, donanımın ne hale geldiğinden büyük ölçüde etkilenecek.” diyen LeCun, donanım üreticilerinin önümüzdeki yıllarda göz önünde bulundurmaları gereken birtakım AI eğilimleri olduğunu vurguladı.

LeCun gelecekteki derin öğrenme sistemlerinin büyük ölçüde kendi kendini denetleyen öğrenme ile eğitileceğine ve bu kendi kendini denetleyen öğrenmeyi desteklemek için yeni yüksek performanslı donanıma ihtiyaç duyulacağına inanıyor.

İlginizi çekebilir

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?
15 okunma
15 okunma

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Videoda farklı benchmark uygulamaları kullanılıyor. AnTuTu’da OnePlus 7 Pro birinci gelirken, ikinciliği Galaxy S10+ alıyor. Geekbench’in çok çekirdek performansından ise…

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak
21 okunma
21 okunma

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

500 gramdan ağır tüm İHA'ları ilgilendiren taslağa göre, İHA'ların uçacağı bölgeler, renklere göre sınıflandırılacak. Yeşil (serbest) bölgede İHA kullanıcısı, pilotu…

PUBG Lite Türkiye çıkış tarihi belli oldu
30 okunma
30 okunma

PUBG Lite Türkiye çıkış tarihi belli oldu

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Ücretsiz ön kayıtlar PUBG Lite'ın resmi internet adresinden gerçekleşirken, katılım sayısı 50 bin, 150 bin, 300 bin ve 500 bini…

%d blogcu bunu beğendi: