LeCun, 1980’lerden beri sinir ağları ile çalışıyor. LeCun, “Google ve Facebook da derinlemesine öğrenme için verimli olabilecek derlenmiş bir dili tasarlayacak başka yerler var. Ancak toplumun izleyeceği hiçbir şey belli değil. Çünkü insanlar sadece Python’u kullanmak istiyorlar” dedi.

Python şu anda GitHub’ın son Octoverse raporuna göre, makine öğrenimi projelerinde çalışan ve geliştiriciler tarafından kullanılan en popüler dil. Dil, Facebook’un PyTorch ve Google’ın TensorFlow çerçeveleri için temel oluşturuyor.

“Kullanılabilir donanım türünün, insanların yaptığı araştırmalar üzerinde büyük bir etkisi var. Bu nedenle önümüzdeki on yılda AI’nın yönü, donanımın ne hale geldiğinden büyük ölçüde etkilenecek.” diyen LeCun, donanım üreticilerinin önümüzdeki yıllarda göz önünde bulundurmaları gereken birtakım AI eğilimleri olduğunu vurguladı.

LeCun gelecekteki derin öğrenme sistemlerinin büyük ölçüde kendi kendini denetleyen öğrenme ile eğitileceğine ve bu kendi kendini denetleyen öğrenmeyi desteklemek için yeni yüksek performanslı donanıma ihtiyaç duyulacağına inanıyor.

Paylaş