Facebook, Haber Kaynağı’nı yönlendiren algoritmada güncellemeler yaptı. Güncellemeyle Haber Kaynağı’nda içerik gösterimi konusunda öncelik yakın arkadaşlara verilecek. Aynı zamanda kullanıcılar, kendileri için önemli olan bağlantılarla buluşturulacak.

Değişiklikler Facebook’un geçen yıldan başlayarak yaptığı anketlerin sonuçlarına dayanıyor. Bir Facebook sözcüsü, “Güncellemeler aşamalı olarak gerçekleşecek; kullanıcılar hemen bir değişiklik görmeyecek.” dedi.

Her iki değişiklik için sosyal medya şirketi, yüz binlerce kişiyle anket düzenledi.
Şirket, “Sonuçlar bakımından tüm kullanıcılara uygulanabilecek bir trendden bahsetmek mümkün değil. Bir paylaşımın önemi, kişiden kişiye değişebiliyor. Biz de bu nedenle anketler gerçekleştiriyoruz ve bu modelin inşasının çok önemli olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu sayede insanlar için neyin daha önemli olduğu konusunda daha kişisel seviyede bir sinyal alıyoruz.” dedi.

En iyi arkadaşlarınızı bulmak için Facebook, kullanıcılardan gerçekten en yakın oldukları insanları listelemelerini istemeye başladı. Facebook bu bilgiyi yıllardır bildiği için yaklaşımı aslında ilginç.

Facebook Haber Kaynağı üzerinde yapacağı değişiklikle yalnızca belirli kişilerin gönderileriyle sınırlı kalacağınız anlamına gelmiyor. Sadece yakın arkadaşların paylaşımları daha üstte gösterilecek.

Paylaş