The Wall Street Journal haberine göre Facebook, birkaç yıl önce kullanıcı verilerine erişim için ücretlendirmeyi gündeme getirmişti. Şimdi bu konu ciddiye bindi.

Facebook çalışanları, reklam verenlerin, kullanıcı bilgilerine daha fazla erişim sağlamak için verilecek hizmete daha fazla para harcamasını teşvik ettiklerini  belirtti. Kullanıcı verilerini paraya çevirmek, sosyal medya devinin bu bilgiyi satmama konusundaki uzun süredir devam eden politikasının dramatik taraflarını gösteriyor.

Mark Zuckerberg ABD Kongresi önünde yaptığı açıklamalarda “Biz kesinlikle veriyi satmıyoruz” demişti ama olay tam olarak öyle değilmiş işte. Bizim de detaylarını buradan verdiğimiz Six4Three tarafından açılan bir davanın keşif sürecinde çok enteresan belgeler elde edilmişti.

Belgelerin, Facebook’un iş modeli ile ilgili olarak Zuckerberg de dahil olmak üzere Facebook yöneticileri arasında özel iç iletişim içerdiğine inanılıyor. Parlamento üyesi Salı günü yaptığı duyuruda, bir Facebook mühendisi tarafından şirketteki üst düzey kişilere, platformdaki olası Rus müdahalesine 2014 yılında kadar erken uyarılarda bulunacakları bir e-posta da içeriyor.

Facebook temsilcileri şimdilik hiçbir yorum isteğine yanıt vermiyor.

Paylaş