Eski Google mühendisinden şirkete ayrımcılık davası

6 Mart 2018
424 Görüntülenme

Eski bir Google mühendisi Loretta Lee, daha önce hakkında birçok kez ayrımcılık ve cinsel taciz davası açılmış işverenine rahatsız edici iddialarla dolu yeni bir dava açtı.

Lee, işyerinde masasından kısa süreli uzaklaştı ancak geri döndüğünde masasının altında erkek meslektaşı ile karşılaştı. Olay karşısında şaşkına dönen Lee, iş arkadaşının masasının altına bir kamera takmış olmasından korkuyordu. Ertesi gün işe giden Lee, tekrar aynı meslektaşıyla karşılaştı ve o kişi Lee’ye yaklaşarak adını sordu ardından vücuduna temasta bulundu. Bunun üzerine şirkete dava açan Lee, yaşadığı olayı şirketin karşı karşıya olduğu diğer taciz ve ayrımcılık davalarının bir benzeri olarak değerlendirdi.

Lee, davasındaki olayı, Google ile sekiz yıl boyunca tekrarlanan taciz olaylarına bir örnek olarak nitelendirdi. Genç kadın daha sonra, iş arkadaşının elinde bir şişe alkolle evine gelip içeri girmek istediğini, iş yerinde erkek meslektaşlarının nerf silahlarıyla kendisine ateş ettiğini söyledi.

Ocak 2016’da gerçekleşen olaylardan sonra Lee, durumu Google’ın insan kaynaklarına bildirmesi konusunda teşvik edildi. Daha sonra yöneticileri olay karşısında Lee’nin kodunu gereksiz yere revize etti ve projesini durdurdu. Tıbbi izin almaya zorlanan genç kadın geri döndüğünde, performans yetersizliği yüzünden işinden kovuldu.

Google, “İş yerinde taciz olaylarına karşı güçlü politikalarımız var ve aldığımız her şikâyeti gözden geçiriyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

İlginizi çekebilir

Diske su kaçırırsanız nasıl kurtarırsınız?
42 okunma
42 okunma

Diske su kaçırırsanız nasıl kurtarırsınız?

Serhat Ayan - 14 Aralık 2018

Sıvı teması sonrası zarar gören cihazlarından önemli verilerini kurtarmak isteyen kullanıcılar için anında doğru müdahale büyük önem taşıyor. Oldukça hassas…

DLive nasıl kullanılır
80 okunma
80 okunma

DLive nasıl kullanılır

Uğur Özdağlı - 13 Aralık 2018

Bu yazımızda Blockchain tabanlı canlı yayın platformu DLive.tv'ye nasıl kayıt olunacağını anlatıyoruz. 1- DLive.tv adresine giriyoruz. 2- Sağ üstten giriş…

İçerikçiye blockchain ile para kazandıran video platformu
72 okunma
72 okunma

İçerikçiye blockchain ile para kazandıran video platformu

Uğur Özdağlı - 12 Aralık 2018

İnternet üzerinden canlı yayın ve video platformu olarak faaliyet gösteren DLive, Lino blockchain tabanlı çalışan ve internet üzerinden canlı yayın yapılan…

%d blogcu bunu beğendi: