Bilim insanları yıllardır doğum kontrol hapının güvenli ve etkili bir versiyonunu geliştirmeye çalışıyorlar. Yeni bir ilaç adayı ise bu konuda başarılı olabilir.

ABD’deki bilim adamları, 11-beta-MNTDC denilen deneysel bir oral ilacın, 40 erkekten oluşan faz 1 klinik araştırmasının sonuçlarına dayanarak güvenli ve tolere edilebilir göründüğünü açıkladı. Araştırmanın sonuçları New Orleans’daki ENDO 2019’da açıklandı.

Los Angeles Biyomedikal Araştırma Enstitüsü’nden (LA BioMed) erkek üreme biyoloğu Christina Wang , “Sonuçlarımız, iki hormonal aktiviteyi bir arada birleştiren bu hapın, spido üretimini libidoyu korurken azaltacağını gösteriyor” dedi.
Klinik denemede, Wang ve ekibi 40 sağlıklı erkeği işe aldı.

28 gün boyunca bu katılımcılardan 30’una çeşitli dozlarda ilaç verildi. Kalan 10 erkek ise placebo olarak adlandırılan etkisiz ilaçlardan aldı.

11-beta-MNTDC, hem progestasyonel (etkin, sperm bloke edici) hem de androjenik (hormon dengeleyici) özelliklere sahip değiştirilmiş bir testosteron şekli.

İlacın ilk klinik çalışmasında, dengeleme etkisinin, sperm üretimini hipotetik olarak durdururken güvenli bir oral ilaç sunabileceği görülüyor. Burada vurgulanması gereken tek şey, bunun yalnızca başlangıç verileri olduğu. Hormonal dengeleyici özellik sayesinde vücudun geri kalanındaki erkeklik özellikler korunurken sperm aktivitesinin azaldığı açıklandı.

11-beta-MNTDC alan katılımcılar ciddi olaylar veya önemli semptomlar göstermedi. Ancak  sperm üretimi için gerekli olan LH  ve FSH adı verilen iki hormonun belirgin şekilde azaldığı belirtildi. Bazı erkeklerde hapın baş ağrısı, yorgunluk, sivilce gibi yan etkileri oldu.

Bununla birlikte, bu 28 günlük deney, kontraseptif etkilerden ziyade 11-beta-MNTDC’nin güvenliğini test ediyordu – ancak erken sonuçlar olumlu, gelecekteki araştırmaların da bunu gösterebileceğini öne sürdü.

Cinsel anlamda ise 5 erkek libidolarında ufak değişmeler olduğunu, iki erkek ise sertleşme problemi yaşadıklarını belirtti. Hormon bazlı ilaçların yan etkileri olması normal ve doktorlar bu yan etkileri ‘hafif’ olarak nitelendirdi.

Araştırmacılar, 11-beta-MNTDC gibi ilaçların piyasaya çıkmasına daha zaman olduğunu belirtti. Verilen tahmini tarih ise 10 yıl sonrası.

Paylaş