Samsung ve Huawei katlanabilir telefonlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bunların yanında kitap gibi açılan, esnek ekranlı, bileğinizin etrafına dolanan, uzatılmış ekranlara sahip birçok tasarım patenti piyasada var. Yenisi ise Google’dan geldi.

Google, birkaç farklı katlanabilir telefon prototip tasarımı üzerinde çalıştığını daha önce açıklamıştı. Google, Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi ile geçen yılın sonunda bu tasarımlardan birine patent başvurusunda bulundu ve yeni yayınlanan patent, bir kitap gibi açılan ve kapanan katlanabilir bir akıllı telefon olduğunu gösteriyor.

Bu, daha önce hiç duymadığınız bir tasarım açıklaması. Samsung gibi diğer üreticilerin de aynı şekilde oluşturulmuş katlanabilir prototip tasarımları var. Bu Google patenti “çoklu sayfalara sahip katlanabilir bir görüntüleme cihazını” kapsıyor.

Kitap benzeri cihazın çok sayıda “sayfası” katlanabilir ekran panellerinden oluşuyor. “Sayfa” olarak çift olan OLED ekran panelleri, temel özellik ve cihazı tamamen garip yapan şey. Paneller kitap benzeri bir “omurga” ile bir arada tutuluyor. Batarya, işlemci ve kamera gibi şeyler cihazın arkasında yer alıyor.

Elbette, Google yakın zamanda bu kadar garip görünen bir cihaz üretmeyecek. Google gibi yüksek profilli markaların bu kadar uzak fikirlere zaman ve dikkat harcadıkları gerçeği, bu akıllı telefon tasarımının bir nevi kaynağı olduğunun da göstergesi.

Paylaş