Mobil pazarda sürekli Quad HD çözünürlük istense de HD’nin halen dünyanın en yaygın çözünürlüğü olduğunu biliyor muydunuz? Bunun dışında ekran boyutu tercihleri de ülkelerin ekonomik ve teknolojik durumuna bağlı olarak büyük değişiyor. Peki kullanıcıların en çok tercih ettiği telefon ekranı boyutları neler?

DeviceAtlas’ın dünyanın dört bir yanındaki mobil web trafiği verilerine dayalı 2017 için en popüler ekran boyutlarını içeren akıllı telefon eğilimleri araştırma raporuna göre en çok tercih edilen ekran çözünürlüğü HD. Bunu yanında ekran boyutları da ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor.

Ekran boyutu aynı zamanda ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre de değişiyor. Örneğin gelişmekte olan ülkeler bilgisayar çağını atlamak zorunda kaldıkları için büyük ekranlı telefonları daha çok tercih ediyor. 5.7 inç ekranlar Hindistan ve Malezya’da oldukça popüler. 5.5 inç ekran boyutu yine en çok Hindistan tarafında tercih edildi.

4 inç gibi küçük ekrana sahip telefonlar ise en çok Güney Afrika, Kanada ve İngiltere’de tercih ediliyor. Apple, iPhone’larla ekran boyutlarını yükselttiğinden 4 inç cihazların ABD’de kullanımı oldukça az.