SpaceX, Elon Musk’ın Tesla Roadster’ını 6 Şubat 2018’de Güneş’in etrafındaki yörüngeye soktu.

Tesla bu sayede milyonlarca kilometre yol gitti. Tesla’nın orjinal 36.000 mil garantisini 13.000 kereden fazla aşmış olduğuna inanılıyor. Tesla’nın Güneş’e göre en yüksek hızı 75,189 mph (121,005 km / s) olduğu için, uzayda hiç hız kamerası olmadığı için şanslı. Araştırmacılara göre göre Tesla Roadster, Dünya, Güneş ya da Venüs’ten birine çarparak yolculuğunu tamamlayacak.

Roadster’ın Dünya’ya yakın zamanda çarpma olasılığının çok düşük olduğunu belirten araştırmacılar, otomobilin son durağının 1 milyon yıl içinde %6 olasılıkla Dünya olduğunu söylüyor.
Yörüngesel dinamikler uzmanı Profesör Hanno Rein, “Roadster’ın yolculuğunun nerede sonlanacağını söyleyemesek de, uzayda birkaç milyon yıl boyunca hayatta kalamayacağını rahatça söyleyebiliriz.” dedi.

Elon Musk’ın spor arabası, 2018 lansmanından sonraki 100 yıl içinde Dünya’ya yakın bir yaklaşım sergileyecek. 15 milyon yıllık süre zarfında, aracın Dünya’ya çarpma şansı yüzde 22, Venüs’e çarpma şansı ise yüzde 12. Otomobilin atmosfere giriş yaptığında meteordan farksız  şekilde yanacağı da belirtildi.

Paylaş