https://ihowtomake.com https://ihowtocheck.com https://ihowtodownload.com https://mybkexperiencex.com https://mycfavisites.com https://ihowtocreate.com https://arbysfeedbacksurvey.com https://ijacklistens.com https://talkasurvey.com https://lowessurveyz.com https://ihowtoinstall.com

Elon Musk’ın insanları Mars’a gönderme planı muhtemelen bir intihar görevi olabilir

SpaceX’in Mars’a yapacağı yolculuk için çalışmaları devam ediyor. Ancak bu sadece roket bilimi değil. Psikolojik komplikasyonların tüm çabayı bu işe karışanlar için gerçek bir kabus haline getirmediği varsayılırsa, insanın uzun süre boyunca radyasyona maruz kalması muhtemelen ölümcül olabilir.

Elon Musk, Starship adlı roketin 4 yıl sonra bu görevi yerine getirebileceğini söylemişti. SpaceX, insanları önce Dünya’nın yörüngesine, daha sonra Ay’a, son olarak da Mars’a götürmeyi planlıyor. Ancak Bilim insanları, psikolojik komplikasyonların çalışmaya katılan insanları bir kabusa süreklemediği varsayılsa bile, uzun süre radyasyona maruz kalmanın insanlar üzerinde ölümcül etkileri olacağını düşünüyor.

Hertfordshire Üniversitesi’nden astrobiyolog Samantha Rolfe, The Conversation’da Musk’ın Mars’a insanları göndermek için gösterdiği çabanın feci sonuçlara yol açabileceğini açıklayan bir makale yayınladı. Rolfe, Mars’a gidecek insanların Mars’ta bulunabilecek mikrobiyolojik maddeleri yok edebileceğini düşünüyor. NASA, Mars’ta yaşam bulunmasına yakın olduğumuzu açıkladığı bir dönemde insanların Mars’a gitmesinin ölümcül etkileri olabilir.


Rolfe, makalesinde, “Derin uzay tehlikesiz değildir. Ama en azından alçak Dünya yörüngesinde, Ay’da ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışan insanları Dünya’nın manyetik alanı, zararlı radyasyondan bir miktar koruma sağlar.  Mars’ın kendi manyetik alanı yoktur ve atmosferi kozmik radyasyondan çok az korunak sağlar.
Astronotlar, gezegenler arasında gerçekleşecek en az altı aylık bir yolculukta derin uzay radyasyona maruz kalacaklar. Bol miktarda çalışma yapılmasına rağmen, radyasyondan korunma teknolojisii roket geliştirmenin diğer yönlerinin çok ötesinde bir çalışmadır. Astronotların, onları ciddi sağlık problemleriyle ya da daha kötüsü ölümle karşılaştırabilecek tehlikeli radyasyon seviyelerine maruz bırakmanın adil ya da etik olduğundan emin değilim” dedi.

Musk, Starship’i ve sakinlerini uzay radyasyonundan koruyacak bazı gizli teknolojilere sahip. Ancak bilim insanlarına göre, SpaceX, Starship ve Mars’a götüreceği insanları uzay radyasyonundan koruyacağı teknolojiye sahip değil. Olsaydı bunlara meslektaş incelemesi yapılacağı varsayılıyor.

Dört yıl, insanları gezegenler arası bir göreve göndermek için gülünç derecede kısa bir zaman dilimi gibi görünüyor. Radyasyon başlamadan önce çözülmesi gereken tek sorun ise bu değil. Bu neden mevcut teknolojiyle bu planın intihar görevinden başka bir şeye benzemediği söyleniyor.

Paylaş