Elon Musk’ın 11 Yıllık Planı!

24 Haziran 2017
2588 Görüntülenme

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors’un kurucusu Elon Musk, 2006’nın Nisan ayında ‘Gizli 10 yıllık ana planını’ Tesla’nın resmi web sitesinde yayınladığında, parantez içine bir de şerh koymuştu. Planda, ‘Aramızda kalsın’ olarak anlaşılabilecek bu vurgu, söz konusu planın başlığındaki ‘gizli’ vurgusu ile birleşince, Musk’ın takındığı mizahi tavır, hayallerinin peşinde koşan zengin ve maceracı bir girişimcinin haddini bilmezliği olarak görülerek iş çevrelerinden de eleştiri almıştı. Öyle ya, PayPal gibi küresel bir ödeme sistemini hayata geçiren bir girişimci yeni fikrinin adımlarını neden ‘gizli’ başlığıyla toplumla paylaşacaktı ki?

Kimseye söylemeyin’

Planda, yüksek performanslı bir elektrikli otomobil üretmekle başlayan sürecin (Tesla Roadster) uzun vadede aileler için uygun fiyatlı elektrikli otomobiller üretmekle gelişeceğinden söz ediliyordu. Gelecekte güneş enerjisinden sağlanacak elektrik enerjisi ile şarj edilebilen otomobillerin üretilmesi, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, hibrit yerine tam elektrikli otomobillerin üretilmesine kadar farklı konu ve perspektifte öngörülere yer veriliyordu. Musk, toksik olmayan pillerin üretilmesinden, fabrikanın üretim modeline kadar görüşlerini de ‘gizli’ ana planda paylaşıyordu.

2006 tarihli plan, dört ana başlıkla son buluyordu:

– Spor otomobil üret

– Kazandığını uygun fiyatlı   bir otomobil üretmek için kullan

– O parayı ise daha da uygun fiyatlı bir otomobil üretmekte kullan

– Bunları yaparken sıfır emisyonlu elektrik üretim seçenekleri sun

Kimseye söylemeyin.

Geçen 10 yılda, Musk’ın notlarında belirttiği fikirler adım adım gerçekleşti. Tesla, birbiri ardına yeni model tanıtımları gerçekleştirdi. Üretim tesisini ve insan kaynağını geliştirdi, diğer modellere kıyasla daha uygun fiyatla pazara sürüleceği duyurulan Model 3, üç hafta içerisinde 400 bin adet ön sipariş aldı. Üstelik Tesla modelleri, sürücüsüz (yarı-otonom) olarak kullanılabiliyor, park yerine yanaşabiliyor veya garajdan bir komutla çıkabiliyor.  

Bugüne dek taslak tasarımları sosyal medyada ilk kez paylaşılan Model 3’ün yüksek kalite fotoğrafları ise önceki gün You You Xue (youyouxue) adlı kullanıcın reddit paylaşımları ile gün yüzüne çıktı.

Görünen o ki Elon Musk, 11 yıl önce duyurduğu planın dört aşamasını da hayata geçirmeyi başardı.  Tesla’nın ürettiği Roadster, Model S ve Model X modellerinden sonra pazarda rekabet dengelerini değiştirebilecek Model 3’ü kısa bir süre içerisinde satışa sunması, rakip üreticilerin İkinci Ana Plan’a daha dikkatle bakmasını gerektirecek.

İkinci Ana Plan’da neler var?

Musk, ilkinden 10 yıl sonra, 2016’nın Temmuz ayında Tesla’nın geleceği ve ikinci ana planı da ‘Master Plan, Part Deux’ başlığıyla paylaşmıştı. Planda, Tesla’nın ilk planındaki adımların karşılıkları değerlendirilirken şirket bu kez otomobilin yanı sıra çevre ve ekoloji odağında da ele alınıyor. Geçen yıl, Musk’ın kuzenleri Peter ve Lyndon Rive tarafından kurulmuş olan ABD’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı SolarCity’ye 2.8 milyar dolarlık teklif veren Tesla, bu birleşme ile yenilenebilir enerji üretim ve depolaması alanında büyük bir atılım yapacak.

Musk’ın planında Tesla’nın hedef kitlesini genişletmek ve elektrikli araçların otomobil özelinden diğer segmentlerdeki araçlara sıçrama yapmasını sağlamak da bulunuyor. Musk, Tesla’nın kamyon ve elektrikli otobüs geliştirme çalışmalarını sürdürdüğüne de planda yer veriyor. Tesla Semi adı verilen kamyon ve Tesla kamyonet ile birlikte Tesla otobüsünün de pazara sunulması planlanıyor.

Otopilot modu geliştirilecek

Tesla’nın otopilot modu aktif olarak kullanılıyor olsa da hala ‘beta’ sürümünde. Musk, otopilot modunun ABD’deki ortalama bir sürüşten 10 kat daha güvenli hale geldiğinde beta modundan çıkarılacağını da planda paylaşıyor.

Araç paylaşım modeli ve verimlilik

Tesla, gelecekte kullanıcıları bulunduğu yerden alıp istenilen adrese bırakacak bir sürücüsüz elektrikli araç filosu da oluşturmayı planlıyor. Araç sahiplerinin günün yüzde 5-10’luk diliminde otomobillerini kullandıklarını belirten Musk, bu yöntemle araç sahipleri için kullanım maliyetinin düşeceğini de öngörüyor. Tesla kullanıcıları, mobil uygulama üzerinden bir tuşla aracını filoya dahil edebilecek.

Üretim tesislerinin verimliliğinin 2022 sonuna kadar 5 ila 10 kat artırabileceği de planda yer alıyor. Üretimin artması ile araç maliyetlerinin düşeceği ve elektrikli araçlara ulaşımın kolaylaşacağına da vurgu yapılıyor.

Elon Musk’ın bakış açısı, markalar arasındaki rekabetin yanı sıra vizyon ve sürdürülebilir gelecek öngörüsü üzerine kurulu. Dev üreticiler ve girişimler Musk’ın öne çıkardığı ‘trende’ uyum sağlayacaklarına dair ipuçları vermeye başladılar, henüz genç bir marka olmasına karşın Tesla’nın elde ettiği başarıyı izlemek zorunda kalan köklü markaların bu yeni trendi izlemek için hangi adımları atacaklarını görmek için çok beklemeyeceğimizi sanıyorum.

İlginizi çekebilir

Kredi kartı kullanıcılarının mutlaka dikkat etmesi gereken şeyler açıklandı!
Sektörel
19 okunma
Sektörel
19 okunma

Kredi kartı kullanıcılarının mutlaka dikkat etmesi gereken şeyler açıklandı!

Haber Merkezi - 19 Nisan 2018

Türkiye, Bankalararası Kart Merkezi'nin "nakitsiz bir toplum" hedefine doğru hızla ilerliyor. Artık birçok alışverişte kullanıcılar nakit para yerine kartla ödemeyi…

Karşınızda Netflix’in ilk Türk yapımı dizisi: The Protector!
İnternet Yayıncılığı
221 okunma
İnternet Yayıncılığı
221 okunma

Karşınızda Netflix’in ilk Türk yapımı dizisi: The Protector!

Mert Yamak - 19 Nisan 2018

Netflix'in bir süre önce duyurduğu ve başrolünü Çatağay Ulusoy'un üstleneceğini açıkladığı ilk Türk yapımı orijinal dizisinin adı ve yeni detayları…

Gelenek bozuluyor: Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi FIFA’ya gelebilir
OYUN
32 okunma
OYUN
32 okunma

Gelenek bozuluyor: Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi FIFA’ya gelebilir

Mert Yamak - 19 Nisan 2018

Video oyunları dünyasının en çekişmeli iki futbol oyunu PES (Pro Evolution Soccer) ve FIFA arasındaki rekabet yıllardır devam ediyor. Her…

Yorum yap